A Ford Ranger terepen nem ismer lehetetlent

<p>Kerítés, oszlop, fal, hegy, emelkedő, lejtő? Kis túlzással bármi állhat a Ford Ranger útjába, mindenen áthajt, minden dombra felmászik, s ha kell, még úszni is tud. Az alapérzés, amely a néhány napos teszt után megmaradt bennem, s elhihetik, hogy nem óvtam a járgányt, a megbízhatóság. A Ranger ugyanis egyetlen helyzetben sem hagyja cserben a sofőrt.</p>

ÚJ SZÓ-TESZT

Gondolom mindenki igazat ad, ha azt mondom, ezeknél az egyre népszerűbb pick-upoknál nincs igazán értelme a dizájnnal, a modern vonalvezetéssel foglalkozni, bár tény, hogy az elődjéhez képest az új Ranger gyökeres változáson esett át. Új tulajdonosának gyakorlatilag mindegy lehet, hogy mennyire képes ütközésnél védeni a gyalogosokat, hány légzsákja van vagy milyen a légellenállása. A Rangernek egyszerűen terepen kell teljesítenie. Ennyi.

Egyszerű és nagyszerű

Az utastér kialakításánál a praktikum volt a fő szempont. Könnyen mosható és tisztítható anyagokat találnak benne, egy fölösleges vezérlőgomb sincs az autóban, csak azt a minimumot találják meg benne, amire igazán szükségük van. A vezérlőgombok ráadásul jó nagyok, így a munkáskesztyűt sem kell levenni kezelésükhöz. Hátul három személy kényelmesen elfér, bár azt azért megjegyezném, hogy hosszú utazásra nem éppen kényelmes a hátul utazás.

Hasmagassága 229 milliméter, az eladó szerint sokan kérdezik, hogy ez valamilyen extra magasság-e, s ő boldogan válaszolja, hogy nem, ez így van alapból. Ennek köszönhetően a gázlómélysége a 800 millimétert is eléri, amit ki is próbáltam, s hát mit mondjak, ez a Ranger tényleg olyan, mint egy kétéltű.

Ha a 4x4 nem elég

Ami az összkerékmeghajtást illeti, arról egy elektronikusan vezérelt osztómű gondoskodik, minek köszönhetően az üzemmód menet közben, 120 km/órás sebességig a váltó mellett található kis gombbal kapcsolható 4x4-es meghajtásra.

A felező használatához már meg kell állni. Nekem erre egy erdő közepén, éles kanyarban, meredek dombon felfele haladva volt szükségem. Miután éreztem, hogy a 4x4 már nem bírja, bekapcsoltam a felezőt, s az autó szó szerint úgy indult meg, mint egy tank. Lassan, búgva és rendületlenül kúszott fel a legnagyobb dombra is, mintha nem ismerne lehetetlent. Ilyenkor tudatosítja az ember, milyen komikusan hangzik, ha egy SUV-ról vagy olyan autóról, amelynek csak kicsivel magasabb a hasmagassága az átlagnál, azt mondják, hogy otthon érzi magát a terepen. A Ranger tesztelése azt is megmutatja, mi a különbség a reklámszlogen és a valóság között. Ugyanis olyan helyekről, amelyekre a Ranger felmászik, a többi SUV csak álmodozhat. Ha a Ford pick-upjának nyomába eredne egy átlagos SUV, félúton „meghalna”.

A Ranger ráadásul jobban érzi magát egyenetlen és durva terepen, mint úton. Kátyús útszakaszon és rakomány nélkül gyakran oldalra ugrik, apró vibrációkat is érezni, melyek aztán nagyobb sebességnél, s sztrádán haladva eltűnnek. Kanyarokban kicsit bedől, viszont a kerekek nagyobb tempóban is úgy kapaszkodnak az aszfalthoz, mint más autók, így a biztonságérzet megvan.

A tesztelt modell motorjának (2,2 TDCi Duratorq) teljesítménye már 1500–1600 fordulatnál teljes erőbedobással dolgozik. 90 km/óránál 1700 fordulaton teljesít, 130 km/óránál a 2550 fordulat, városban pedig négyes sebességfokozaton az 1400 fordulat számít optimálisnak.

Elnyeli az üzemanyagot

Ha valaki azt gondolta, hogy a Ranger fogyasztása alacsony, az rögtön befejezheti az olvasást. A hatalmas hasmagasság, a robusztus karosszéria, a 4x4-es meghajtás, a terepmunka mind megmutatkozik az üzemanyag radikális csökkenésén. Az autó 2048 kilogrammos súlyáról sem szabad megfeledkezni, arról nem is beszélve, hogy további 1152 kilót képes elcipelni, így a motorra 3,2 tonnás összsúly is nehezedhet. Én ugyan ennyit nem tudtam rápakolni, de azért egy-két szekrény, polc és parketta felfért rá, s hát ilyen feltételek mellett, négy emberrel az autóban, autópályán haladva a fogyasztás a 13 litert is elérte, átlagban. 110 km/órás sebesség körül kilenc literre csökken a fogyasztás. Városban nyolc liter volt az átlag, viszont ez is nagyon sofőrfüggő adat, minél óvatosabban használják a gázpedált, annál kedvezőbb értékeket lehet elérni, másrészt ha minden kereszteződésből padlógázzal indulnak el, akkor a tíz liter fölötti értékeket is könnyen elérik. A terepen való fogyasztással nem érdemes foglalkozni, ezt a mutatót ugyanis lehetetlen általánosítani.

Összegezve és aláhúzva

A Ford Ranger határozottan terepen való munkavégzésre hivatott megbízható pick-up. S bár felszerelésében minden, kényelmet szolgáló elemet megtalálnak, van klíma, sőt még az autórádió is meglepően jól szól, az egész járgányra mégis inkább a praktikum jellemző. Ez egy igazi munkagép, ezért aki olyan autót keres, amellyel játszhatja a csávót, az más járgányokra kacsingasson. El nem tudom képzelni, milyen kifogást találhatna rajta valaki terepen. Egyedüli gondok mérete miatt városban merülhetnek fel, főleg parkolás közben, viszont ez sem kell, hogy bárkit is érdekeljen, hiszen a Rangert aligha használja valaki városi autóként. Aki tehát megbízható pick-upot akar, annak szemrebbenés nélkül ezt ajánlom. Nem véletlenül az elmúlt év legközkedveltebb pick-upja. Ja, és még valami, az Euro NCAP töréstesztjein a lehető legjobb, ötcsillagos értékelést kapta – ezen a téren sem ismer konkurenciát. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?