Hivatali teendők külföldi munka esetén

autogyar k

A nagyobb fizetés reményében sokan külföldön próbálnak szerencsét. Egyesek tanulmányútra készülnek, mások csak utazgatnának, például nyugdíjasként szeretnének új helyet kipróbálni, felfedezni. Egyik esetben sem árt az óvatosság, nehogy valaki csalók hálójába kerüljön, és bizonyos hivatali teendőkről sem szabad elfeledkezni.

Tanácsos előre tájékozódni a célország szociális és egészségbiztosítási rendszeréről, illetve az igénybe vehető ellátásokról. Kiutazás előtt itthon is tanácsos felkeresni pár hivatalt, be kell szerezni bizonyos dokumentumokat. Mielőtt külföldre megyünk, mindenképpen ellenőrizzük, érvényes-e az útlevelünk vagy személyi igazolványunk, illetve mikor jár le, nehogy ott tartózkodásunk alatt érjen majd kellemetlen meglepetésként, hogy nincs érvényes iratunk. Ellenőrizzük  a velünk utazó családtagok okmányait is!

Szükséges okmányok

Tanácsos előre megérdeklődni, a célországban szükségünk van-e valamilyen engedélyre az ott tartózkodással és a munkavállalással kapcsolatban. Ha munkavállalás céljából megyünk, elővigyázatosságból magunkkal vihetjük az erkölcsi bizonyítványunkat, egyes szervezetek megkövetelhetik ezt a dokumentumot a munkavégzéshez. Ideális esetben már a kiutazás előtt tanácsos munkát keresni, sőt a munkaszerződést is aláírni. Aki munkaközvetítő ügynökségen keresztül vagy valakinek a közvetítésével próbál elhelyezkedni, a biztonság kedvéért az utazás előtt győződjön meg arról, hogy tényleg rendelkezik-e munkaszerződéssel, és ellenőrizze a munkafeltételeket, a fizetett bér összegét, a kifizetés módját, a kötelező járulékok elvezetését, a munkavégzés helyét, a munka típusát, a szerződés időtartamát stb. 

A szociális ügyi minisztérium ajánlása szerint magunkkal vihetjük az adott területen szerzett tapasztalatot (tevékenység és időtartam) igazoló eredeti munkaszerződéseket, szükség esetén az aktuális munkaszerződéssel együtt. Szükség lehet  a szakmai képesítést igazoló eredeti diplomákra és szakmai bizonyítványokra, s meg kell érdeklődni, azokat szükséges-e nosztrifikálni annak az országnak a területén, ahol a szakmánk szerinti munkát kívánunk végezni. Nem kizárt, hogy ezeket a dokumentumokat le kell fordíttatni a célország hivatalos nyelvére. Ellenőrizzük, ott is érvényes-e a jogosítványunk! Továbbá, nem árt magunkkal vinni pár aktuális fényképet (útlevélméretűt) – szükség lehet rá buszbérlet, munkahelyi belépő stb. intézésekor.

Pár formalitás

Tanácsos tájékoztatni néhány intézményt – a bankunkat, a postát, bizonyos hivatalokat – a külföldre távozásról, például az egészségbiztosítóval és a Szociális Biztosítóval (SP) is fel kell venni a kapcsolatot. Ne felejtsük el megadni a családunknak, barátainknak és minden fontos intézménynek az új elérhetőségünket, és gondoskodjon arról is, hogy a leveleket az új címre küldjék! Vigyünk magunkkal elegendő pénzt a célországba az első hónap megélhetési költségeire és a hazatérésre!

Ideális esetben még a célországba való indulás előtt szállást kell intézni, vagy foglaljunk szállodai szobát! Fel kell készülni, hogy esetleg több hónappal előre előleget kell fizetni. Tanácsos jóval előre lefoglalni a repülőjegyet is.

Szociális biztonság

Be kell jelentkezni a célország társadalombiztosítási rendszerébe, számos uniós országban ez kötelező. Az Európai Unión belül a nemzetközi együttműködés biztosítása érdekében ezen a területen úgynevezett E formanyomtatványokat használnak. Ezek az űrlapok tartalmazzák az ellátásokra való jogosultság megállapításához és megerősítéséhez szükséges összes információt. A nyomtatványokat célszerű még itthon beszerezni az SP-ben. Ezeket azután a lakóhelye vagy ideiglenes tartózkodási helye szerint illetékes intézményhez kell benyújtani. A külföldi munkaviszony (biztosítási időszak) beszámítása szempontjából fontos tudni, hogy Szlovákiának van-e társadalombiztosítási szerződése azzal az uniós országgal, ahol a munkaviszony létesül.

Egészségügyi ellátás

Ha hirtelen megbetegszünk vagy balesetet szenvedünk bármelyik uniós országban, jogunk van a szükséges egészségügyi ellátásra. Mielőtt azonban kiutazunk, fel kell keresni az  egészségbiztosítónkat, amely kiállítja a szükséges E formanyomtatványt, a megfelelő jogosultsági okmányt. Ealapján jogosultságot szerzünk arra, hogy a szlovák egészségbiztosító a külföldi lakóhelyünkön nyújtott egészségügyi ellátás teljes költségét fedezze; ez a családtagokra is vonatkozik. A különböző élethelyzeteknek megfelelően többféle űrlap létezik. Az E106-os akkor kell, ha valaki egy másik tagállamban él vagy dolgozik, és hetente legalább egyszer hazatér, illetve ha külföldön dolgozik, de továbbra is Szlovákiában él, és csak hébe-hóba látogat haza. Az E121-es űrlap annak kell, aki külföldön él, ám ott nem jogosult nyugdíjra, hanem Szlovákiából folyósítanak neki (ezt az SP-nek is ki kell töltenie). Ugyanerre az űrlapra van szüksége annak, aki itt él, de csak külföldről kap nyugdíjat, itt nem folyósítanak a számára – ez esetben a szlovákiai egészségügyi ellátása költségeit az az állam téríti, ahonnan a nyugdíjat kapja.

A legismertebb az E112-es nyomtatvány, mely lehetővé teszi, hogy az egészségbiztosító hozzájárulásával bizonyos esetekben egy másik tagállamban is részesülhetünk egészségügyi ellátásban. Hogy zökkenőmentes legyen a külföldi ellátás, tanácsos rendelkezni európai egészségbiztosítási kártyával, amely igazolja, hogy valamelyik tagállam egészségbiztosítási rendszeréhez tartozunk, és lehetővé teszi az azonnali egészségügyi ellátás igénybevételét abban az országban is, ahol ideiglenesen tartózkodunk. A kártya alkalmas rövid utazások, nyaralások, üzleti utak, ideiglenes munkahelyek, szakmai gyakorlatok eseténEgyes tagállamok egészségügyi rendszere megköveteli, hogy a biztosított személy közvetlenül fizessen önrészt, ezért előfordulhat, hogy készpénzben kell fizetni. Ha el szeretnénk kerülni az önrész megfizetését, még az utazás előtt tanácsos kereskedelmi biztosítást is kötni.

Kiutazás előtt érdemes tájékozódni arról, hogy a célországban mely intézményeknél kell regisztrálnunk magunkat.

Ha visszatérünk...

Amint hazatérünk Szlovákiába, fel kell venni a kapcsolatot a Szociális Biztosítóval és az egészségbiztosítóval. Akinek nincs munkája, a lakóhelye szerinti munkaügyi hivatalba is el kell mennie, ahol dokumentálnia kell korábbi tevékenységét. Külföldi munkaviszonya után munkanélküli-ellátást igényelhet abban az országban, ahol dolgozott. Ahhoz, hogy a segélyt megkapja, szükség van egy kitöltött E3O3-as nyomtatványra az ellátások átutalásáról, amelyet a Szociális Biztosító illetékes kirendeltségénél kell benyújtani. Ezt a nyomtatványt a külföldi munkaügyi hivatal (vagy más illetékes intézmény) állítja ki. Szlovákiában legfeljebb 3 hónapig kaphatunk külföldi ellátást.

Aki nem igényel külföldi munkanélküli-segélyt, és a munkaviszonya megszűnése után visszatér Szlovákiába, akkor az itteni munkaügyi hivatalban igényelhet munkanélküli-ellátást, amelynek összegét  egy itteni hasonló munkáért járó normál bér alapján számítják ki. Ebben az esetben a külföldi intézménynek igazolnia kell, hogy mennyi ideig dolgoztunk az országban, milyen szakmát és milyen típusú munkát végeztünkehhez kell az E301-es nyomtatvány.

Önrész visszafizetése

Előfordulhat, hogy egyes országokban bizonyos ellátást vagy kezelést addig  nem kapunk meg, amíg helyben nem fizetünk ki bizonyos önrészt, viszont ha van érvényes biztosításunk, akkor ezt utólag visszaigényelhetjük. Ha valahol készpénzben kell fizetni, ne felejtsünk el igazolást és számlát kérni, továbbá kérjük el a kezelésről készült feljegyzést vagy az elvégzett beavatkozásokat, illetve a felírt gyógyszereket felsoroló dokumentumot. Külföldön és itthon egyaránt kérhetjük a készpénz-visszatérítést, csak el kell menni a biztosítóba, és ott ki kell tölteni egy kérvényt.

Adózás

Miután hazajövünk, rendezni kell az adóhivatalla szembeni esetleges kötelezettséget is. Az, hogy kell-e adóbevallást benyújtani, ha külföldről is volt jövedelmünk, attól is függ, hogy korlátozott vagy korlátlan adókötelezettséggel rendelkezünk-e Szlovákiában. Korlátlan adókötelezettséggel akkor rendelkezik valaki, ha az adott naptári évben legalább 183 napig folyamatosan vagy több időszakonként folyamatosan vagy rendszeresen Szlovákiában rendelkezik állandó lakhellyel vagy szokásos tartózkodási hellyel. A korlátlan adókötelezettséggel rendelkező adóalanyt rezidensnek is nevezik, és függetlenül attól, hogy külföldön fizetett-e adót vagy sem, itthon adóbevallást kell kidolgoznia. A jövedelem feltüntetésének módja az adóbevallásban attól függ, hogy a bevétel milyen országból származik. Ha olyanból, amellyel Szlovákiának van egyezménye a kettős adóztatás elkerüléséről, akkor az adókötelezettség kiszámításához az egyezményből eredő módszert kell alkalmazni (vagy a másik országban megfizetett adó jóváírását, amit nekünk kell bizonyítani, vagy a kizárásos módszert). 

Tippek és tanácsok

Aki ügynökségen keresztül megy külföldre dolgozni, nem árt az óvatossák. Ellenőrizzük a www.upsvar.sk honlapon vagy a munkaügyi hivatalban, hogy a kitippelt munkaközvetítő ügynökségnek van-e engedélye! Ne csak telefonon vagy e-mailben kommunikáljunk az ügynökséggel, keressük fel személyesen! Érdemes a lakhelyhez közeli ügynökséget találni. Előre ne fizessünk! Ha az ügynökség az első havi fizetésből vonja le a közvetítési díjat, igyekezni fog, hogy biztosan találjon munkát ügyfele számára. Ha egyfolytában előre kérik mindenféle illeték kifizetését, az gyanús, és inkább keressünk másik ügynökséget! Kérjük, hogy a közvetítésről szóló megállapodásban tüntessenek fel egy telefonszámot, melyet az esetleges problémák esetén felhívhatunk. Az ügynökségtől kérjük el a leendő munkaadó elérhetőségét is, esetleg keressük ki az interneten, és próbáljuk leellenőrizni az adatokat! Győződjünk meg róla, hogy a munkáltatónk nem feketén dolgoztat, és hogy a munkaszerződésből mi is kaptunk egy példányt! A megállapodás aláírása előtt figyelmesen olvassuk el a szerződést – az apró betűvel írt részeket is! Az ügynökségnek fölöslegesen ne adjunk meg túl sok személyi adatot – például bankszámlát vagy információkat a család egészségi állapotáról stb. Az iratainkat mindig tartsuk magunknál, csak a róluk készített másolatot adjuk át a munkáltatónak vagy közvetítőnek! A kifizetett illetékekről és a közvetítési díjról tegyük félre az igazolást! Ne dobjunk el semmit, amiért fizetni kell, minden jegyet, számlát őrizzünk meg! Kiutazás után rendszeresen tartsuk a kapcsolatot az otthoniakkal! Mindig legyen annyi tartalék pénzünk, amiből baj esetén haza tudunk utazni!

(upsvr.gov.sk, sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?