Hájas László részletesen ismertette az egyes hagymafajták jellemzőit Szakmai körökben már egy évtizede ismert az ipolybalogi „négyesfogat“, a Bálint Péter, Cseri Tibor, Zolczer Ferenc és Dobos Lukács által létrehozott társulás, amely tízéves fennállását ünnepelve kapcsolta egybe a kellemeset a haszn
A versenyképesség követelmény
Bálint Péter megnyitója után Hájas László és Varga Gyula az A.H.C. Zaden Shop vezetői ismertették a hagyományos szakmai rendezvény programját. A parcellákon egymás mellett sorjázó hagyma-, káposzta- és gyökérzöldségfajták jellemzőit Hájas László és Moravcsík Péter mutatták be, egyúttal részletes tájékoztatást adtak az egyes fajtákkal kapcsolatos termesztési tapasztalatokról is.
Ipolybalogon idén huszonkét hagymafajtával ismerkedhettek az érdeklődők a frissfogyasztásra szánt salátahagymáktól kezdve az ipari feldolgozásra és tárolásra alkalmas fajtákig. Hájas László a hagyományos és nálunk jelentős piaci részesedésel bíró megbízható fajták mellett (Legend F1, Daytona F1, Tamara F1, Cortland F1), felhívta a figyelmet néhány újabb fajtára is. Ilyen például a Robin F1-es, amely piros színű, s elsősorban salátahagymaként a szupermarketek követelményeinek felel meg, vagy a spanyol nemesítésű Castillo F1, amelynek viszont kiváló szárazságtűrő képessége az egyik legfontosabb tulajdonsága. A 60 napos Parade kötözőhagyma jellegzetessége, hogy áttelelő hagymaként is vethető, paradicsom után akár a fóliában is megterem. Amint azt Hájas László is hangsúlyozta, a hagymatermesztésben a 40 tonna feletti hektárhozamok nyújtanak biztonságot és megbízható pénzügyi hátteret a termelőknek, miközben Ipolybalogon idén a 60—65 tonnás hozamok sem mentek ritkaságszámba.
A rendezvényen zöldségtermeléssel kapcsolatos berendezéseket is bemutattak A gyökérzöldségek között szintén jónéhány új fajta szerepelt a bemutatón. A 80 napos Niagara F1-es, a tompa végű Bersky F1-es és a Nigel F1-es korai ipari feldolgozásra alkalmas, jól mosható fajták, a BE 2499-es egyelőre még a minősítő kísérletben szerepel, de ez az ún. cilindertípusú répa a maga 20—28 cm-es hosszúságával az új piaci igényeknek tesz eleget. A Bremen F1-es jellegzetessége, hogy frispiaci fogyasztásra és hosszútávú tárolásra egyaránt alkalmas, akár márciusig tárolható. Jellemző egyébként a sárgarépapiac változó igényeire, hogy a kiváló beltartalmi értékek mellett az ipari feldolgozás olyan fajták kinemesítését igényelte, amelyek minél kevesebb hulladékkal dolgozhatók fel, s ehhez a követelményhez a répa alakja is igazodik, lásd a cilindertípusú répát.
A káposztafélék fajtakínálata az egyik legerősebb területe a Bejo Zadennek. A már ismert és elterjedt fajták (Ramada F1, Zerlina F1, Saratoga F1) mellett a Thomas F1 frispiaci értékesítésre és tárolásra egyaránt alkalmas, a 100 napos tenyészidejű Hurricane F1 például burgonya utáni másodvetésre is jó termést ad, a lapított fejű Mentor F1-est viszont az egész fej savanyítására alkalmas fajtaként nemesítették ki, amit főleg Magyarországon a töltött káposzta készítéséhez használnak. A Discover F1 jellegzetessége, hogy érés után hosszabb ideig kinn hagyható a termőföl-dön, tehát jól beilleszthető, illetve alkalmazkodik a betakarítás időrendjéhez. A Transam F1, amelynek szintén szép „karriert” jósolnak, savanyításra és tárolásra egyaránt alkalmas, akárcsak az Upton F1-es, amely ráadásul frisspiaci értékesítésre is megfelelő. A káposztafélék fajtakínálatában is egyre inkább előtérbe kerülnek a fogyasztók igényei, az áruházi láncok ma már például inkább keresik a kisebb 2—3 kg-os fejeket, mint a hatalmas,csaknem tízkilós monstrumokat. Ezeknek a követelményeknek az engedélyezésre váró Counter F1 és Rivera F1 fajták felelnek meg.
Sokan kértek szakmai tanácsot is. A szerző felvételeiHájas László szerint a hazai szabadföldi zöldségtermesztés jövője attól is függ, hogy a termelők időben fel tudnak-e készülni az uniós követelmények által megszabott feltételek teljesítésére, meg tudják-e találni a helyüket a hazai és a nemzetközi zöldségpiac szegmenseiben, képesek lesznek-e az árutermelés ma már magas szintje mellett az értékesítés szintén magasfokú követelményeinek elsajátítására, érvényesítésére, s természetesen attól is, hogy ehhez megfelelő támogatást kapnak-e az államtól, illetve az EU strukturális alapjaitól.
„Az partnereink számára is nyilvánvaló, hogy a versenyt az egyre erősödő konkurenciaharcban csak a piaci igényeknek megfelelő, kiváló minőségű, egyúttal megfelelő hatékonyságú termeléssel, tehát versenyképes hozamokkal előállított termékekkel lehet állni. Az ehhez alapvetően szükséges vetőmagkínálat már a hazai termelők rendelkezésre áll, többek között az általunk forgalmazott vetőmagok az uniós tagországokban régóta ismertek, elterjedtek. Az már a hazai termelők ügyességén, tapasztalatán, szakmai ismeretén múlik, hogy ezt a potenciált hogyan tudják kihasználni. Részünkről a vetőmagok mellett szakmai tanácsadással is hozzájárulunk partnereink termesztési eredményeinek javításához. (yó)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.