A húsmarhatenyésztés tartástechnológiájának klasszikus formája szezonális jellegű, szorosan épül az évszakok természetes váltakozására, és eredményességére nagymértékben kihat az időjárás alakulása is. Téli és nyári időszakra osztható.
A termékenyítés szervezése
Az ellés mindig felügyelet mellett történjen. Normális elléseknél nem kell beavatkoznunk, hagyjuk az ellést természetesen lefolyni. Viszont ha kell, sürgősen avatkozzunk be: ilyenkor minden perc számít. Többek között ezért sem javasolt legelőn a felügyelet nélküli elletés, nem beszélve arról, hogy a legelőn megszületett borjú még hetekig csak az anyatejjel fog táplálkozni és a bőséges legelőnek nem veszi hasznát, választás idejére viszont nem fogja elérni a kívánt élősúlyt (250-300 kg). Ezért a termékenyítési időszakot határoljuk be úgy, hogy a tehenek még a telelőhelyen megelljenek, tehát legkésőbb július 15-én be kell fejezni a termékenyítést! Több hátránnyal járhat, ha nagy a korkülönbség a borjak között csoporton belül, ezért még az ellési szezon előtt a vemhesség dátuma szerint csoportosítsuk teheneinket. Külön figyelembe kell venni, hogy a tehenek újratermékenyítésével vagy az üszők vemhesítésével foglalkozunk. Az elsőborjas tehenek általában később vemhesülnek újra, ezért az üszőket már e tény figyelembevételével vemhesítsük úgy, hogy október 15 és december 20 között megelljenek. Csak könnyű ellésekre letesztált bikákkal termékenyítsünk a nehéz ellések megelőzése végett. Az üszőket legjobb mesterségesen termékenyíteni (inszeminálni) január 3-a és március 14-e között. A termékenyítésben március 14-től március 23-ig célszerű szünetet tartani, u.i. az ilyenkor termékenyült tehenek a karácsonyi és az újévi ünnepek alatt jönnének a világra, mikor a gazdák több időt szeretnének eltölteni családtagjaik körében, mint az istállóban az ellésre várva (ez bevált gyakorlat a francia charolais tenyésztők körében). A hústehenek újravem-hesítése mesterséges termékenyítés útján nehezebb feladat, nagyobb szaktudást igényel, ezért a tenyésztők inkább választják a természetes fedeztetés módszerét. Az ellés után a tehenet borjával a hárembe a tenyészbika mellé csak állatorvosi involúciós vizsgálat után helyezzük, miután meggyőződtünk arról, hogy a tehén reprodukciós szervei normálisan regenerálódtak és nem léptek fel ellés utáni komplikációk. A sikeres termékenyítés a következő év gazdasági eredményét alapozza meg a húsmarhatenyésztésben, ezért a reproduciós mutatók értékelése a gazdák figyelmének középpontjában kell hogy legyen. Minél jobbak a termékenyítési mutatók, annál kevesebb tehenet kell meddőség miatt selejtezni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.