A levéltetvek már a kajszit is szívogatják

A kiskertészek számára sok meglepetést tartogat az idei időjárás. A kiadós csapadék hatására jelentősen megnőtt a kórokozók és kártevők száma, és robbanásszerű gyomosodás állt be az egyes kultúrákban.

A kiskertészek számára sok meglepetést tartogat az idei időjárás. A kiadós csapadék hatására jelentősen megnőtt a kórokozók és kártevők száma, és robbanásszerű gyomosodás állt be az egyes kultúrákban. Mindenképp szükséges a gyomirtás, mivel a gyomok nemcsak vizet, tápanyagot és fényt vonnak el a haszonnövényektől, de az általuk a talajba kibocsátott anyagok gátolják életfolyamataikat. Ezen felül rengeteg kártevő, például a levéltetvek köztes gazdái.

Idén jelentősen felszaporodtak a levéltetvek a gyümölcsösökben is, ám immár nemcsak az almán, szilván, őszibarackon károsítanak, hanem a kajszin is. Fontos, hogy rendszeresen, 10-14 naponként védekezzünk ellenük. Mivel a tetvek vírusbetegségek terjesztői, megfertőzhetik fáinkat, amitől 2-3 év alatt kipusztulhat (például a sárka vagy himlővírus az őszibarack és a szilvafák jelentős betegsége, melyet a tetvek terjesztenek). A permetezés során érdemes 2-3 féle szert egymás után váltakozva használni. Ezzel a kártevő növényvédő szerrel szembeni alkalmazkodó képességét tudjuk kiküszöbölni. Speciális, csak levéltetű elleni készítmény a Pirimor. A váltogatható szerek három fő csoportja a következő: piretroidok (pl. Cyperil 10 EC, Decis 2,5 EC, Fendona 10 EC, Karate 2,5 WG), szerves foszforsav észterek (Basudin 600 EW, BI 58 EC, Nurell, Ultracid, Zolone, stb.) és az egyéb hatóanyagú szerek Actara, Calypso, Chess, Judo, Mospilan). Ezek többnyire jó hatással alkalmazhatók az éppen jelenleg rajzó molykártevők, a cseresznyelégy és a burgonyabogár ellen is. A burgonyabogár ellen a régi, jól bevált Bancol is használható, ám más szerekkel kell felváltva alkalmazni. Érdemes odafigyelni a rózsákra, a petrezselyem zöldjére és a paprikákra is. A levéltetvek a paprika esetén a levél fonákán szívogatnak, sokszor a paprikalisztharmat tünetére hasonlító levélfoltosodást okozva. A méhek kímélése érdekében a korareggeli vagy késő délutáni órákban permetezzünk.

A gombabetegségek közül a lisztharmat jelenleg almán és szőlőn fertőz. Szőlőnél különösen a hagyományos csemegeszőlő fajtákon okozhat komoly gondot. Virágzás után speciális felszívódó készítményeket érdemes alkalmazni (pl. Discus, Quadris), amelyek a kis terméseket is megvédik a kórokozótól. A felszívódó szereket mindenképpen kontakt szerekkel váltakozva használjuk. Ilyenek például a kéntartalmú szerek, mint például a Sulka, a Sulikol, a rézkén, a Bordóilé + kén vagy a Thiovit.

Figyelem, 25 fok felett a kéntartalmú készítmények megperzselhetik a növényt. A kéntartalmú szerek hasznos hatása, hogy gyérítik a kártevő atkákat is. Alma esetén a fenti szerek varasodással szemben is hatnak. Nagy melegben és a tünetek megjelenésekor érdemes más típusú szereket is alkalmazni (például Karathane), amelyek nem égetnek, ugyanakkor a gyümölcs és zöldségkultúrában is alkalmazhatóak.

A szerző kertészmérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?