A botrítisz a szamóca egyik leggyakoribb veszedelmes betegsége. A legsúlyosabb kárt a bogyók rothadásával idézi elő.
A fő fertőzési forrás a talaj
A fő fertőzési forrás a talaj, valamint az abban található fertőzött növényi maradványok, amelyekben a gomba áttelel. A gomba a virágot a bibén keresztül fertőzi meg. A fertőzött virágokból újabb virágok fertőződhetnek. Egy része elpusztul, számos fertőzött virágból viszont beteg, rothadó termés fejlődik. Ilyenkor az érő termésem, főleg a kocsány felőli részen rothadás észlelhető. A lágy, pépes húsú, rothadó termés először fakó, majd világosbarna lesz, amelyet dús szürke bevonat (konídiumtartó gyep) borít. Az elpusztult bogyón később apró fekete kitartó képletek (szkleróciumok) is képződhetnek. A betegség mértékét az is növeli, hogy a fertőzés következtében elbarnuló száron az egyébként egészséges termések is elpusztulnak. A kórokozó az éretlen termést seben keresztül, az érett termést seb nélkül is megfertőzheti.
Ha a betegséget meg akarjuk előzni, az állományt mindenképpen gyommentesen kell tartanunk, és az indákat időben el kell távolítanunk. A talaj takarás fóliával vagy szalmával a betegség mértékét jelentősen csökkenti. Vegyi védekezést 3 időpontban végezzünk: virágzás kezdetén, amikor a virágok 20 százalékra a kinyíltak; virágzás végén, amikor a virágok 80 százaléka elnyílott és virágzás után a termések kötődésekor.
A virágzás kezdetén és végén az időjárástól függetlenül kell védekezni. A virágzás utáni védekezésre csak abban az esetben van szükség, ha az időjárás csapadékos.
Védekezésre a diklofluanid, benomil, tiofanát- metil, vinklozonil, procimidion és iprodion hatóanyagú szerek alkalmasak.
A szerző agrármérnök
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.