Két irányból közelíthető meg a cseh miniszterelnök és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) szürke eminenciássá avanzsált(sic!) egykori első emberének a temelíni atomerőmű üzembe helyezése körüli szópárbaja. A steril diplomácia szempontjából Jörg Haider a nézeteltérés áldozata, így a párbaj erkölcsi győztese.
Zeman nevén nevezte…
Két irányból közelíthető meg a cseh miniszterelnök és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) szürke eminenciássá avanzsált(sic!) egykori első emberének a temelíni atomerőmű üzembe helyezése körüli szópárbaja. A steril diplomácia szempontjából Jörg Haider a nézeteltérés áldozata, így a párbaj erkölcsi győztese. Miloš Zeman miniszterelnök nem tagadta meg önmagát: ismét riposztozott. Az osztrák politikus címére ezt nyilatkozta: Haider nem szakértője az atomenergetikának; ő semminek se szakértője, csak a populizmusnak… A kérdés megközelítésének másik nyomvonalát kontinensünk 20. századi történelmének mérföldkövei jelölik ki. A demokrácia szempontjából vajon megengedhető-e, hogy egy vezető politikus szó nélkül hagyjon olyan jelenségeket, amelyekről minden jóérzésű embernek az jut eszébe, ami Európában előbb körvonalazódott, a harmincas években Németországban, Olaszországban és e két állam holdudvarában megfoghatóvá, majd a háború éveiben véres konkrétummá lett. Zeman rövidre fogta mondandóját: az FPÖ fasiszta utódpárt. Persze, példát vehetett volna jól nevelt szlovákiai, magyarországi, olasz és francia politológusoktól is, akik vaskos kötetekben taglalják, fasiszta hajlamú politikai képződmény-e az SNS, vagy „csak” idegengyűlölő. Mellébeszélhetett volna, hogy nem jelentéktelen személyiség, hanem maga a magyar köztársaság miniszterelnöke próbálja szalonképessé tenni Haidert. Hogy a cseh miniszterelnök megfeledkezett a diplomáciai jólneveltségről, és kormányfő kollégájától eltérően passzentosabb jelzővel illette a szabadságpártiak erős emberét, annak történelmi előzményei is vannak, elsősorban az 1938 és 1945 közti időszakból. Csehországban ma a legharagosabb zöldek se hiszik el, hogy Haider önzetlenül vált környezetvédővé. Van ugyan, aki azt állítja, diplomáciát nélkülöző nyilatkozatával Zeman még a Csehországgal rokonszenvező osztrákokat is maga ellen bőszítette. Hogy valóban így áll-e a helyzet, majd kiderül. Egyre több osztrák látja be, hogy az FPÖ vezére nem is annyira a sugárfertőzés veszélyétől óvja Ausztria népét, hanem azt akarja bizonyítani, meg tudja akadályozni Csehország EU-taggá válását. Szélesebb összefüggésekben azt akarja bizonyítani, hogy a barnuló vonulat ismét történelemformáló erővé válhat Európában. Csakhogy Ausztriának is vannak történelmi tapasztalatai a barnákkal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.