<p>Azzal a két bejelentéssel, hogy a következő választásokon nem indul, és elhagyja az SDKÚ-DS alelnöki posztját, Iveta Radičová miniszterelnök asszony jelezte, hogy végzett a politikával. Csak az a kérdés, ideiglenesen vagy végleg. Elképzelhető, ha a választások után Mikuláš Dzurinda alakít kormányt, felkínál neki egy miniszteri széket, és ő elfogadja. De éppúgy elképzelhetetlen is, mert Dzurinda nem gentleman, hanem a hatalmi mesterkedés bajnoka.</p>
Viszontlátásra vagy Isten vele?
Ráadásul a hatalmat meg kell osztania koalíciós partnereivel, és mint tudjuk, amikor osztják a hatalmat, tucatnyi jelölt akad egy-egy tárcavezetői posztra. De azért sem elképzelhető, mert ha Radičová elfogadná a funkciót, saját terveit döntené romba – három év múlva államfőválasztás lesz, és azon szívesen részt venne. Még ha most nem ismeri is be.
Iveta Radičová politikai értékelését két részre oszthatjuk. Egyrészt igyekezett megszüntetni a korrupciót és a klientelizmust, másrészt politikailag csődöt mondott, képtelen volt vezetni a kormányt, mivel a kabinet az irányítása alatt szétesett.
Úgy vélem, az igazság – mint általában – valahol középen van. Iveta Radičová olyan nagy feladatot vállalt, amelyet valószínűleg senki sem tudott volna elvégezni, legföljebb saját tisztessége árán. Ez a szlovák politikában már szokássá vált, ebbe azonban Radičová nem akart belemenni. S amikor mégis, akkor már késő volt, az ő sorsa a miniszterelnöki székben már más kezében volt. Gyakran avatkozott olyan dolgokba, amelyekbe nem kellett volna, mivel ezek nem tartoztak sem a kormányra, sem a kormányfőre. Ilyen volt a főügyészválasztás, a kassai adóhivatal ügye – amelyek során saját pártja vezetőségével is konfliktusba került. Hosszú ideig és nyilvánosan senki sem harcolhat a saját párta ellen. Dzurindának, a párt elnökének bizonyára nem tetszett, és bár nem bizonyítható, hogy összeesküvést szőtt volna a kormányfő ellen, aminek a végén a parlament visszahívta a kabinetet, elmondhatjuk, ha összeesküvést szőtt volna, az sem végződik másként.
Iveta Radičová nem volt képes ellenállni a különböző nyomásoknak, sem a gáncsoskodásnak, holott ezek a miniszterelnök politikai alapfelszereléséhez tartoznak. Az államfő funkciója másról szól, de hogy köztársasági elnök lesz-e, a jó ég tudja. Ha ugyanis a választás alatt nem lesz a nyilvános viták releváns résztvevője, eltűnik a szemünk elől, már nem is gondolunk rá.
Juraj Hrabko
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.