Virágozzék száz virág?

<p>A függetlenek önkormányzati megerősödése és az újabbnál újabb politikai formációk megjelenése nyomán felvetődhet a kérdés, vajon az ország kormányozhatóságának és a lakosság életminőségének javítása szempontjából mi a parlamenti pártok optimális száma. És kellenek-e valójában pártok?</p>

A válaszhoz érdemes átgondolni két radikális helyzetet. Az egyik a pártok teljes kiiktatása a rendszerből, azaz minden képviselő csak önmagát és választóit képviselné a parlamentben. Szlovákiában Igor Matovič ígért és hozott létre hasonló modellt, emberei a legtöbb kérdésben szabadon szavazhatnak. De ez csak a parlamenti mandátumok töredékét érinti, a többi pártok által kontrollált szék. Ha az összes mandátumot hasonlóan töltenék be, úgy a kormányzás sokkal, de sokkal nehezebbé válna. Minden egyes alkalommal 75 főnek kellene ad hoc koalíciót alkotnia, a törvények előkészítése, amely most a pártok műhelyében zajlik, roppant nehézzé válna, a pártok által ma biztosított háttérmunka nélkül pedig felkészületlenebbek lennének a képviselők. Ráadásul instabil állapotról beszélünk: az első néhány tucat egyéni képviselő, aki tartós szövetséget kötne – kvázi pártot alapítva –, kormányozhatná az országot. A pártrendszer nagyon hamar visszaállna.

A másik véglet az egypártrendszer a többi párt kiszorításának árán, mondjuk egy 15%-os parlamenti bejutási küszöbbel (ma nálunk ez 5%). Egy ilyen rendszer a választók tömegeinek szavazatát semmisítené meg, akadályozná a lakosság képviselők általi hatalomgyakorlását, és egypárti, parlamenti ellenőrzés nélküli, korrupt rendszert hozna létre. Bár mindkét parlamentben vannak ellenzéki pártok, mind a magyar mind a szlovák oldalon látható, miféle torzulásokat hoz létre az egypárti hatalom.

A két szélső érték tehát rossz válaszokhoz vezet. Éppen ezért van a legtöbb demokratikus országban alacsony, de nem túl alacsony bejutási küszöbre épülő, pártokkal számoló rendszer. A standardnak számító 5%-os küszöb leszorítja a pártok számát, de engedi azt, hogy azok is bejussanak, amelyek minden huszadik választónak tetszenek csupán. Személyes véleményem szerint a határ akár lehetne valamivel alacsonyabb: mondjuk 3-4 százalék. A szlovákiai magyarság számára ez mindenesetre jobb és egyszerűbb lenne. Viszont a jelenlegi széttöredezett politikai rendszerben ez akár 8–10 párt parlamenti jelenlétét is eredményezhetné, már-már kormányozhatatlanná téve az országot. Sokkal feljebb szintén nem emelhető a küszöb: a parlamenti pártok számát ez érdemben nem változtatná meg, de jelentősen akadályozná új pártok érkezését a rendszerbe, ami pedig hasznos a demokráciák öntisztulása, a választók minél nagyobb rétegének kielégítése szempontjából.

Függetlenek előretörése és új pártok ide vagy oda, azt gondolom, a szlovákiai politikai rendszer stabilitása szempontjából a jelenlegi rendszer az 5 százalékos küszöbbel viszonylag jó megoldás. Több párt és különösen a függetlenek inváziója aligha javítana a kormányzás minőségén. Mert az rendben van, hogy a klasszikus maoista idézet szerint „virágozzék száz virág” – de attól a kert nem feltétlenül lesz szebb.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?