Veszélyes módosítás

<p>Az egyik módja, hogy a politikusok kikecmeregjenek abból a lehetetlen helyzetből, amelybe önmagukat hozták, az alkotmány módosítása. Veszélyes javaslat. Ennek lényege a köztársasági elnök hatalmának megerősítése. Ha a parlament nem szavaz bizalmat a kormánynak, joga lenne megbízni a kabinetet, hogy működjön tovább, az új kormány kinevezéséig. Tehát úgy mennének a dolgok, ahogyan akkor, ha a kormány lemond.</p>

Robert Fico, a Smer elnöke saját javaslataként állt elő ezzel, és jelezte, hogy pártja támogatni fogja, mivel a módosítást a parlamentben legalább 90 képviselőnek kell támogatnia.

Mivel különbség van a kormány lemondása és a kormánnyal szembeni bizalmatlanság megszavazása közt, a következmények sem lehetnek azonosak. Arról, hogy lemond, maga a kormány dönt, a vele szembeni bizalmatlanságról a parlament. Ezért nem lenne helyes, ha a következmények egyformák lennének – tehát a két különböző esetben is az államfő megbízhatná a kabinetet, hogy vezesse tovább az országot. És fordítva.

A fentieket példával illusztrálom. Tegyük fel, hogy a parlament megszavazza az alkotmány módosítását. Ezáltal megoldódik a probléma, amelyet a koalíció okozott önmagának, mivel az államfő megígérte, amint megszavazzák a módosítást, azon nyomban megbízza Iveta Radičová kabinetjét a további kormányzással. És most képzeljük el azt a helyzetet, amely a választások után állhat elő. Robert Fico ragadja magához a hatalmat, de mondjuk fél év múlva a parlament nem szavaz neki bizalmat. És a köztársasági elnök, aki „mintha” a Smer tagja lenne, megbízza, hogy kormányozzon tovább. És ő kormányoz tovább, egészen a következő választásig, anélkül, hogy a parlament bízna benne.

Egyszerűen elvegetálna majd egy egész választási időszak alatt, mivel a parlamentnek nem lenne elég voksa ahhoz, hogy jóváhagyja az előrehozott választásokat.

Ez azt jelenti, hogy a végrehajtó hatalom az alkotmány ilyen módosításával óriási hatalmat szerezne a törvényhozás fölött. A mérleg nyelve minden bizonnyal a végrehajtó hatalom oldalára billenne. Tehát azok, akiket csupán kineveztek funkciójukba – a kormány tagjai – a képviselők fölött is gyakorolnák hatalmukat, akiket pedig megválasztottak funkciójukba. És ennek már semmi köze a demokráciához, a nép kormányához, a népért és a nép nevében való kormányzáshoz.

Juraj Hrabko

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?