Vasárnapi demagóg

<p>Három idősebb hölgy beszélget a kávéházban a szomszéd asztalnál. Azt mondja az egyik, akinek egyébként mindig igaza van, mert ő mondja a leghangosabban az igazat, szóval azt mondja, a kommunizmusban nem azért sorakoztak az emberek a boltok előtt, mert nem volt áru, hanem mert délben mindig bezártak a boltok, ugyanis akkor tudták, hogy az embereknek igenis szükségük van egy kis pihenőre, és nemcsak az eladóknak, hanem a vásárlóknak is.&nbsp;</p>

A szelektív emlékezet megszépíti a megszépíthetetlent is, hiszen a boltok üresek voltak, kígyózó sorokban vártak banánra az emberek, vagy éppen csibecombra ácsingóztak. De a jótékony homály arra is alkalmas, hogy igazoljon mai elképzeléseket, történetesen azt, hogy vasárnap zárják be a boltokat, mert a vasárnap a pihenés napja, s ha az egyiknek megadatik a munkamentesnap, adassék meg a másiknak is. E logika mentén elindulva vasárnap álljon meg a világ. Családok boldogan futkározzanak a réten, templomba ne járjunk, mert a pap pihen, nézzük a kandallót és olvassunk könyveket, amelyeket hétköznap adtak ki. Lapok ne jelenjenek meg hétfőn, szüneteltessük az internetet, ne közvetítsen a tévé, álljon meg a tömegközlekedés, zárjanak be az éttermek, a betegségekkel várjunk hétfőig, védjen meg bennünket a rend őre hétfőtől péntekig, álljanak le a műszakok a gyárakban, és még sorolhatnám tovább az érveket, amelyek sokak szerint demagógok, hiszen a modern korban az általam példaként felsorolt szakmák mindig is aktívak voltak vasárnap, míg a boltok mindig is zárva voltak. Igen, akkor úgy volt, most meg így van. Svájcban a nők 1971-ben kaptak választójogot. Szép hagyomány? Jobb volt akkor?  Mindenkinek szíve joga eldönteni, melyik nap költi el a pénzét. Aki vasárnap akarja, hát költse vasárnap. Aki vasárnap nem akarja, költse hétfőtől péntekig – ha van mit. Mert az sem mindegy, hány ember kerülne utcára, ha betiltanák a vasárnapi árusítást. Nem kevés. Ahol pedig nem rúgnák ki az emberek egy részét, ott a fizetésüket csökkentenék, hiszen amikor munkába álltak, a szerződéseikben a vasárnapi ügyelet is szerepelt.  De főleg, ha már egyszer a kapitalizmus nevezetű rendszerben éljük az életünket (szerencsére), nehogy néhány bigott politikus mondja meg, mely napok alkalmasak a vásárlásra, és melyek nem. A választás szabadsága azt is jelenti, hogy felnőttnek nézzük a népet. Korlátozza saját magát az ember, ha úgy érzi szükségét.   Ja, és mi a bajuk ezeknek Putyinnal? – ugrik át másik témára a hölgy. Nem ő lövi az ukránokat, mondja. És azzal sem volt semmi baj, hogy itt voltak húsz évig, senkit nem bántottak, mármint az oroszok. Megbolondult ez a világ, mondja.  Szerintem is. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?