Van jobb? Ide vele!

<p>A kommunizmus negyven éve alatt lényegesen kisebb volt a Magyarország szomszédos államaiban élő magyarság fogyása, mint a demokráciában &ndash; ezt adatok illusztrálják, a statisztikai hivatalok bármelyikének honlapjain ellenőrizhető az állítás. De ha valaki azt mondja, hogy a magyarságnak jobb volt a kommunista diktatúrában, véleményem szerint minimum hibás következtetést von le.&nbsp;</p>

A rendszerváltást követő időszak néha már sokkoló népszámlálási eredményei azt mutatják, hogy a demokrácia bizony nemzetiségeket megtizedelő rendszer. A következtetés hibás volta nehezen reagálható le, főleg, ha 25 éve lineáris gondolkodásra neveljük gyermekeinket. Ebben a közegben aztán nagyon könnyű elhinteni a gondolatot, hogy a magyarság megmaradása érdekében egyáltalán nem ördögtől való gondolat megkérdőjelezni a liberális demokráciát, mint a jövő számára is megtartható és üdvözítő rendszert.  Tisztázzuk: a liberális demokrácia nem a liberalizmus, nem is a liberális, s főleg nem a libertariánus gazdaságpolitika. A liberális demokrácia a közbeszédben és így a publicisztikában is leegyszerűsítő gyűjtőneve a polgári demokráciáknak , amelyek alapismérvei az egyéni szabadság, a szólás és véleménynyilvánítás szabadsága, a politikai pártok szabad versenye, a titkos és általános választójog, a hatalom megosztása, az erőszak állami monopóliuma s ebből következően a fegyveres erők civil kontrollja, a magántulajdon védelme és a törvény előtti egyenlőség. Az alapelvek kezelése törvények útján történik közösségekként (készakarva nem a „nemzetenként” fogalmat használom) más-más, de alapértékeket megtartó és védőmódon. A „démosz krátó”, a népuralom pedig a polgári demokráciában nem a  többség diktatúráját jelenti – ezért nem lehet demokratikus országban alapvető emberi jogokról és szabadságjogokról népszavazást tartani.  A liberális (vagy polgári?) demokrácia az egyén szabadságát, felelősségét és az egyén jogait preferálja, s megint első látásra ez a kollektív jogok ellen szól. Nem. A kollektív jogok kollektívan gyakorolt szabadságjogok, ezért a liberális /polgári demokráciák azok, ahol kollektív jogok hatékony megvalósítását láthatjuk – itt jó példa az autonómia. A liberális/polgári demokráciáktól eltérő berendezkedésekben az emberiség eddigi tapasztalatai szerint nem kollektív jogok, hanem kollektív ideológiák érvényesültek, azok viszont mindig a kizárólagosság elvét alkalmazták. A kizárólagosság elvének egyik szomorú maradványa a szelektív demokrácia, amikor a jogok valakinek járnak, valakinek meg nem. Ha tehát valaki az előbb vázolt rendszeren kívül látja a magyarság kollektív jólétének zálogát, szívesen vennénk egy kis pontosítást. Enélkül az aggodalmak igenis legitimnek látszanak.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?