Van élet a G8-on kívül? – Moszkva szerény alternatívái

MTI-FIGYELŐOroszország nyugodtan reagált arra, hogy a világ hét vezető ipari állama a G8-as csoport szocsi csúcstalálkozóját és gyakorlatilag magát az együttműködési fórumot is felmondta, de vajon van-e más lehetőség Moszkva számára a nemzetközi együttműködésre a világ más térségeiben?

MTI-FIGYELŐ

Oroszország nyugodtan reagált arra, hogy a világ hét vezető ipari állama a G8-as csoport szocsi csúcstalálkozóját és gyakorlatilag magát az együttműködési fórumot is felmondta, de vajon van-e más lehetőség Moszkva számára a nemzetközi együttműködésre a világ más térségeiben? A kérdést a Vedomosztyi című orosz napilap vetette fel és elemezte.

Moszkvában az állami tisztviselők és a hatalomhoz közeli politológusok Oroszország nemzetközi együttműködésének Keletre való „átirányításáról” beszélnek. A Kreml most az Európai Unió és az Egyesült Államok helyett keres „külpolitikai és gazdasági alternatívát” és támaszt az ukrán kérdés miatt folytatódó szembenállásban. Ugyanakkor kérdés, mennyire kiszámítható az orosz politika, és milyen előnyökre számíthat az, aki együttműködik Moszkvával. Továbbá az is kérdés, hogy ezek az előnyök mennyiben ellentétesek a Nyugattal való kapcsolatokból származó haszonnal.

A Vedomosztyi emlékeztetett, hogy Kína tartózkodott az ENSZ BT-ben az ukrán helyzettel kapcsolatos határozat megszavazásakor, és ellenzi az Oroszország elleni szankciókat. Peking ugyanakkor Ukrajna területi egységét és az orosz–ukrán konfliktus békés rendezését támogatja. Nem akarja sem Oroszországgal, sem az Egyesült Államokkal elrontani a kapcsolatait, illetve belső gazdasági, politikai problémáira akar összpontosítani, így a szeparatizmusra és a területi vitákra.

India részéről csupán az ország moszkvai nagykövete ítélte el a Moszkva elleni külföldi büntetőintézkedéseket. A dél-ázsiai ország az orosz haditechnika első számú vásárlója. A Vedomosztyi szerint nem lehet azonban elvárni egy olyan országtól a krími elszakadás elfogadását, amelynek két miniszterelnökét is szeparatista merénylők öltek meg. Új-Delhi nem akar összekülönbözni a Nyugattal, így a krími népszavazás előtt Ukrajna területi egysége mellett állt ki.

A befolyásos orosz napilap szerint Oroszország támogatottsága korlátozott a Közel-Keleten. Moszkva szövetségese az iszlám radikálisokkal harcban álló, orosz fegyverszállításokban érdekelt egyiptomi és az algériai katonai vezetés lehet. A kőolajban gazdag arab monarchiák semlegesen viszonyulnak az ukrajnai eseményekhez. Mindebből azt vonja le a Vedomosztyi, hogy Moszkva újabb nemzetközi közösségek, szövetségek megalakítását hirdetheti meg a későbbiekben. A lap szerint az Egyesült Államokra, illetve a nyugati országokra „megsértődött” harmadik világbeli országok sora feltételezhetően üdvözli majd a Kreml retorikáját, de ezek az államok aligha fogják a Kreml politikáját és még inkább az orosz gazdaságot támogatni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?