Urizál a szolga

Riad a KIA, hőköl a Hyundai – állíthatjuk némileg fellengzősen, miután a dél-koreai társaság állítólag aggódni kezdett a Zsolna melletti beruházása miatt. Pedig az autógyártó a szerződés aláírása előtt alapos terepszemlét tartott.

Riad a KIA, hőköl a Hyundai – állíthatjuk némileg fellengzősen, miután a dél-koreai társaság állítólag aggódni kezdett a Zsolna melletti beruházása miatt. Pedig az autógyártó a szerződés aláírása előtt alapos terepszemlét tartott. Állítólag még azt is megvizsgálta, hogy télen milyen a környék határátkelőhelyeinek áteresztőképessége. A koreaiak tényleg alapos munkát végeztek, elég csupán a szerénynek aligha mondható követeléseik listáját áttekintenünk, viszont egyet nem tehettek meg: nem tudtak a közép-európaiak fejébe belepillantani. Ehhez még az sem lett volna elegendő, ha előtte elolvasták volna Karinthy Frigyestől az Utazás a koponyám körül című könyvét. ĺgy nem tudhatták, hogy térségünkben a hitegetést, az ígérgetést, a ködösítést, a dolgok elkenését mesterfokon űzzük.

Pavol Rusko gazdasági miniszter annak idején mindenre bólintott, amit az autógyártó kért. Most viszont kiderült, a leginkább érintetteket, a Zsolna melletti négy község polgárait kész tények elé állították. Akik – Ján Slota legnagyobb döbbenetére – nem meghunyászkodó bárányokként reagáltak az állam ajánlatára, hanem érdekszövetséget alakítva harcolni kezdtek a jobb feltételekért. A helyzet kiéleződését nemcsak a KIA felgyújtott óriásplakátja, hanem az állam kisajátítással fenyegetőző reagálása is plasztikusan jelzi. A nagyberuházás elhúzódó, botrányízű előélete ellenére minden jel szerint az autógyár megvalósul, legfeljebb a tervezettnél kicsit később. Az ügy tanulsága: végre már Szlovákiában sem szabad végleges döntést hozni anélkül, hogy az érintettekkel konzultáltak volna.

És még egy adalék a történethez. A parlament kötelezte a kormányt a Hyundai/KIA céggel kötött szerződés közzétételére, s tegnap végre beleegyezett ebbe. Pavol Rusko dühös ellenkezése dacára abban igazuk van a törvényhozóknak, hogy a technikai részleteket, vállalati stratégiát tartalmazó, üzleti titoknak minősülő fejezeteket kivéve a polgároknak joguk van megtudniuk, milyen szerződést írtak alá a nevükben. A dél-koreai félnek nyújtandó közel 9 milliárd koronás állami támogatást ugyanis mi fizetjük meg. Szlovákia annak idején Csehországot, Lengyelországot és Magyarországot lekörözve szerezte meg a befektetést. A kíméletlen licitálás azonban a polgárok zsebéből történt, ezért cserébe a rendes tájékoztatás és a beruházáshoz szükséges földparcellák utáni tisztességes árajánlat a minimum, amit elvárhatunk a miniszterektől. Akik, ha komolyan vesszük a miniszter szó eredeti jelentését, a mi szolgáink.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?