Ugyan ki korlátozná saját magát?

Orbán vél

A világtörténelemben régóta ismert jelenség, hogy időről időre valakit teljhatalommal ruháznak fel. Ez a Római Birodalom fénykorában a hat hónapos, válság, háborús veszély idejére szóló „diktátori” hatalom volt, amikor a hatékonyság érdekében, szigorúan korlátozott időre, de teljhatalmat adtak egy embernek, már a császárkor előtt, a köztársaság idején.
 

Demokráciában elvileg nem is létezik teljhatalom. Az alkotmányozó parlamenti többség áll mégis ehhez a legközelebb – ez azt jelenti, hogy egyetlen parlamenti erő képes lehet a joguralom keretrendszerén változtatni. Merthogy a demokrácia egyben joguralom (rule of law), ami azt jelenti, hogy maga a jog a legfőbb döntéshozókat is korlátozza – egészen addig, amíg azt a jogot közösen, konszenzussal meg nem változtatják.

A demokratikus működés elveiben ezért fontos a hatalmi ágak szétválasztása: az igazságszolgáltatás mindig képes legyen függetlenül ellenőrizni a kormányzatot és az országgyűlést. Ehhez fontos az Alkotmánybíróság és a többi jogszolgáltató fórum. Ha ezek sérülnek, akkor nem működik a fékek és ellensúlyok rendszere, amely a végrehajtó hatalmat racionális önkorlátozásra kényszeríti. Úgy is mondhatjuk, hogy a fékek rendszere éppen azért zseniális „találmány”, mert belső érdekké alakítja az önkorlátozást, úgy állítja be a politikai rendszert az adott országban, hogy jobb esetben a kormányzatnak túl kockázatos legyen visszaélnie a hatalmával.

A mi átmeneti demokráciáink hiányosságai épp ezen a téren mutatkoznak meg. A fékek és ellensúlyok olajozott működéséhez szükséges a média, szükséges a demokrata mentalitású középosztály, és nem utolsósorban a hosszú távra tervező, intézményesen működő politikai elit. Ezekkel kapcsolatban úgy Magyarországon, mint Szlovákiában tudnánk olyan példákat mondani, amelyek már nem segítik e rendszer működését.
 

Kapcsolódó cikkünk

Ha pedig a hatalom korlátozás nélkül marad, akkor a pszichológia törvényei veszik át az irányítást: az önfenntartásért dolgozni, minden adott és elérhető eszközzel. Ezt csak külső korlátok képesek mederben tartani. Az emberiség nem túl vidám történelmi tapasztalatai azt mutatják, hogy „az erkölcsi megfontolásból elkövetett önkorlátozás” olyan ritka, mint a fehér holló.

A féktelen hatalom pedig a saját megmaradása érdekében feláldozhatja az irányítása alatt álló intézményeket, akár társadalmi csoportokat, aszerint, ahogy ezt a külső és belső nyomás diktálja. Nagy a kísértés, esendő az ember.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?