Tömegtüntetések az új EU-elv ellen

Tízezrek tüntettek a hét végén Berlinben és Strasbourgban a tervezett új uniós szolgáltatási irányelv miatt, tartva attól, hogy annak nyomán az olcsóbb közép- és kelet-európai szolgáltatók előnybe kerülhetnek a hazaiakkal szemben, és ez munkahelyek megszűnéséhez vezet.

Tízezrek tüntettek a hét végén Berlinben és Strasbourgban a tervezett új uniós szolgáltatási irányelv miatt, tartva attól, hogy annak nyomán az olcsóbb közép- és kelet-európai szolgáltatók előnybe kerülhetnek a hazaiakkal szemben, és ez munkahelyek megszűnéséhez vezet. Berlinben 30–40 ezerre, Strasbourgban ezrekre becsülték a tüntetők számát. Az Európai Unió új irányelvet készül elfogadni, amelynek értelmében az európai szolgáltatók nemzeti határok nélkül, az egész unióban kínálhatják szolgáltatásaikat. A legvitatottabb pont „a származási ország elve”, azaz hogy a szolgáltató tevékenységére saját hazája szabályai vonatkoznának. A németek attól félnek, hogy az olcsóbb közép- és kelet-európai elviszi a megrendeléseket a drágábban dolgozó hazai vállalkozó elől. A közép- és kelet-európai szolgáltatók amúgy már megjelentek a német piacon, sokan feketén végzik munkájukat. A németek a színvonal romlásával is riogatják az esetleges hazai megrendelőt. Az Európai Parlament nagy pártjai azonban néhány nappal ezelőtt kompromisszumban állapodtak meg, s az új tervezetben állítólag már nem szerepel „a származási ország elve”. Ehelyett sajtóértesülések szerint a szövegben már csak azt rögzítik: a tagországok csak olyan követelményeket támaszthatnak a területükön szolgáltatókkal szemben, amelyek nem diszkriminatívak, úgymond, szükségesek és arányosak. A kompromisszumos tervezet egy sor területet (például egészségügy) kivonna a közép- és kelet-európai szolgáltatók előtt megnyitható területek közül.

A parlament csütörtökön szavaz első olvasatban az irányelvről. Michael Sommer, a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) elnöke a berlini tüntetést lezáró nagygyűlésen arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a kompromisszum még nem száz százalékig biztos. Ha az Európai Parlament a közeli napokban a német szakszervezetek szája íze szerint döntene, az is csupán „szakaszgyőzelem” lenne. Strasbourgban franciák, németek és belgák tüntettek. Christian Hansen, a globalizációellenes Attac szervezet németországi szekciójának vezetője kijelentette: „Nem akarjuk a totális verseny Európáját. Az, aki tovább folytatja a neoliberális politikát, szétrombolja az európai álmot.”

A szerző az MTI berlini tudósítója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?