TALLÓZÓ

GAZETA WYBORCZA
Edward Gierek, a Lengyel Egyesült Munkáspárt egykori főtitkára tette a legtöbbet Lengyelországért a II. világháború óta az összes lengyel politikus közül a lakosság többségének véleménye szerint.

GAZETA WYBORCZA

Edward Gierek, a Lengyel Egyesült Munkáspárt egykori főtitkára tette a legtöbbet Lengyelországért a II. világháború óta az összes lengyel politikus közül a lakosság többségének véleménye szerint. A napilap, továbbá egy kereskedelmi televízió és rádió közös felmérése szerint a múlt század hetvenes éveinek pártfőtitkárát a megkérdezettek 46 százaléka tekinti a legsikeresebb politikusnak. Gierek után Lech Walesa volt államfő, a független Szolidaritás szakszervezet első elnöke (39 százalék), Aleksander Kwasniewski jelenlegi államfő (26), majd Tadeusz Mazowiecki, a rendszerváltozás utáni első miniszterelnök (20), illetve Wojciech Jaruzelski tábornok, volt államfő, az 1981-es szükségállapot bevezetője (16 százalék) következik. A sort Boleslaw Bierut egykori sztálinista pártfőtitkár és Leszek Miller nemrég lemondott kormányfő zárja (2-2 százalék). A CBOS közvélemény-kutató intézet által végzett felmérés szerint a Gierek-féle „emberarcú, fogyasztói” kommunizmus iránt főleg az idősebb korosztály, a falvak és kisvárosok lakói, a szegényebb rétegek táplálnak nosztalgiát. Többségük úgy emlékszik vissza, hogy több ideje, barátja, biztonságérzete, pénze volt azokban az időkben, és kevesebb volt a hazugság a közéletben – hangsúlyozták a válaszadók, de elismerték, hogy ma nagyobb a szabadság. A fiatalok, a magasabb képzettségűek, a nagyvárosi lakosok és a tehetősebbek számára viszont Walesa a legnépszerűbb politikus.

THE NEW YORK TIMES

A lap szerint alaptalanok voltak egyes olyan, Irak tömegpusztító fegyvereiről szóló információk, amelyeket iraki emigránsoktól kapott. A Times és Irak című szerkesztőségi cikkben elismeri, hogy szerepeltek a témáról szóló tudósításaikban kevésbé szigorúan ellenőrzött adatok. Más esetekben pedig annak ellenére, hogy az információ ellentmondásos volt, ezt nem hangsúlyozták ki kellőképpen, vagy nem állítottak szembe vele más véleményt. A tekintélyes amerikai lap öt olyan riportot sorol fel, köztük címlapsztorit is, amelyek 2001 és 2003 között az iraki biológiai, vegyi és nukleáris fegyverekről szóltak úgy, hogy azokat soha független forrás nem ellenőrizte vagy pedig saját újságíróik jöttek rá a tévedésre. Amikor a munkatársak megírták az eredeti cikk cáfolatát, írásaikat elsüllyesztették – vallja be a Times. Az információk egy része iraki emigránsoktól, ellenzékiektől származott, akiknek érdekük volt a rendszerváltozás. A lap megemlíti Ahmed Csalabit, aki egy időben a Bush-kormányzat kedvenc iraki száműzöttje volt és akinél az amerikai megszállást bíráló kijelentéseit követően razziát tartottak a koalíciós erők. Az újságírók dolgát tovább nehezítette, hogy az emigránsok beszámolóit gyakran erőteljesen megerősítették olyan hivatalos személyek, akik meg voltak győződve az iraki intervenció szükségességéről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?