TALLÓZÓ

Amerika úgy tekint Romániára, mint készséges fegyvertársra – írta a The New York Times. A constantai tudósítás szerint a román-amerikai románc még csak a legelején tart.

Amerika úgy tekint Romániára, mint készséges fegyvertársra – írta a The New York Times. A constantai tudósítás szerint a román-amerikai románc még csak a legelején tart. Európa egyik legszegényebb országa a 2001 szeptember 11-ig nem éppen elöl állt a szoros katonai partnerek listáján, most viszont Lengyelország és Bulgária mellett Romániát szemelték ki új amerikai bázisok otthonául. A támaszpontok valószínűleg kis létesítmények lesznek, egymást sűrűn váltó katonákkal, akik gyorsan le tudnak majd csapni közel-keleti vagy közép-ázsiai célpontokra. Románia 2001. szeptember 11-i terrortámadások után gyorsan kifejezte segítőkészségét, lehetővé tette légterének használatát, és 400 katonát küldött Afganisztánba. Az amerikai katonai vezetés szemet vetett a romániai légi bázisokra, amikor Irak lett a következő célpont, cserébe támogatta az ország felvételét a NATO-ba. A kapcsolat ez év tavaszán szilárdult meg, amikor Törökország kimarad az iraki háborúból. A Constanta melletti, a légi üzemanyag-utántöltést végző nehéz szállító gépek fogadására is alkalmas Mihail Kogalniceanu repülőtér szinte egyik napról a másikra a Perzsa-öböl térségében lévő amerikai csapatok ellátásának fő bázisa lett. Ami az új, állandó bázisokat illeti, a Pentagon hangsúlyozza, hogy a tervezés még csak korai szakaszában tart. A lap szerint kisebb bázisokat létesítenek Kelet-Európában, Közép-Ázsiában, a Távol-Keleten és Afrikában. A Paradicsom sem lenne túl erős kifejezés – idézi a tudósítás Kurt Sanger százados véleményét arról, hogy Románia alkalmas-e új bázis helyszínének. „Olcsóság van, az étel kitűnő, akárcsak a közeli tengerparti strandok. De ami ennél is fontosabb, a románok tényleg szeretik az amerikaiakat“ – mondta Sanger, aki a Romániában néhány hete zajló közös hadgyakorlat amerikai résztvevőinek a biztonságáról gondoskodik. Aggodalmai – hangsúlyozta – teljesen más jellegűek, mint máshol lennének. „A kóbor kutyák jelentik a legnagyobb fenyegetést, ami minket itt érhet.” Az Európai Unióba tartó országok aggódnak, hogy elmélyülő katonai barátságuk Amerikával veszélyeztetheti gazdasági betagolódásukat – jegyezte meg a lap. Charles Kupchan, Bill Clinton volt amerikai elnök európai biztonsági tanácsadója a lapnak elmondta, hogy „rövidlátónak” tartja a kelet-európai országok „befektetését”. A NATO szerinte összeomlóban van, mivel Wash-ington Európát nem stratégiai hadszíntérnek, hanem ugródeszkának tekinti ahhoz, hogy szembeszálljon a közel-keleti és közép-ázsiai új fenyegetésekkel. Az igazi nyereséget az EU-csatlakozás hozhatja meg az olyan országok számára, mint Lengyelország, Románia és Bulgária. Ezek az országok azt remélik, hogy megőrizhetik a NATO-t életerős szövetségként és megélhetik az amerikai katonák régóta várt megérkezését. De csak a NATO kimúlásának lesznek a tanúi – vélte a Georgetown Egyetem professzora.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?