Szükséges a sajtó informátorainak védelme

A sajtó informátorainak védelme mellett állt ki a Harvard egyetemen tartott közös előadásán Bob Woodward és Carl Bernstein, a Watergate-ügy kirobbantásával világhírűvé vált két amerikai újságíró. Woodward ma is a The Washington Postnál dolgozik.

A sajtó informátorainak védelme mellett állt ki a Harvard egyetemen tartott közös előadásán Bob Woodward és Carl Bernstein, a Watergate-ügy kirobbantásával világhírűvé vált két amerikai újságíró. Woodward ma is a The Washington Postnál dolgozik. Ritka közös szerepléseik egyikét arra használták fel, hogy aggodalmuknak adjanak hangot, amiért az amerikai ügyészségek vizsgálatokat indítanak újságírók és forrásaik ellen, mint legutóbb Valerie Plame titkos CIA-ügynök lelepleződése ügyében. Plame Joseph Wilson volt amerikai nagykövet felesége, és megkérdőjelezte a Bush-kormányzat által idézett titkosszolgálati jelentések valódiságát az iraki háborút megelőzően. Wilson szerint feleségét bosszúból leplezték le. Az üggyel kapcsolatban helyezték novemberben vád alá Lewis Libbyt, Dick Cheney alelnök volt kabinetfőnökét, mert állítólag hazudott az FBI-nak azzal kapcsolatban, miként értesült Plame személyazonosságáról.

Woodward szerint ezek az eljárások rosszat tesznek az országnak és az újságírásnak egyaránt. Bernstein úgy véli, a CIA vizsgálata felszínre hozta az elnökség alattomosságát, hazugságait, valamint azt a szándékát, hogy utánanyúljon annak, aki nem ért vele egyet vagy hiteltelenné teszi. „Számomra jó hír, hogy végre valami felhívta a sajtó figyelmét arra, hogy ez az elnök és emberei hogyan dolgoznak. A rossz hír viszont az, hogy emiatt a riporterek zsebében kotorásznak” – tette hozzá Bernstein.

Woodwardot bírálatok érték amiatt, hogy nem közölte korábban: ő volt az első riporter, aki megtudta Plame nevét a Bush-kormányzat egyik magas rangú tisztviselőjétől már 2003 júniusában. A neves újságíró egy múlt havi interjúban azzal védekezett, hogy „szokása titkot tartani”. Tény, hogy több mint harminc éven át csak találgatták, ki volt a Watergate-ügyben a „Mély Torok” nevű informátor, akinek útmutatásai vezették Woodwardot és Bernsteint. Ezek nyomán végül 1974-ben Richard Nixon elnöknek le kellett mondania. Mark Felt, az FBI egykori második számú embere idén vallotta be, hogy ő volt a rejtélyes forrás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?