Szlovákia - a múlt titkai

Szerdán a szlovák parlament szentesítette a Nemzeti Emlékezet Intézetének" (ÚPN) létrehozásáról rendelkező törvényt.

Szerdán a szlovák parlament szentesítette a Nemzeti Emlékezet Intézetének" (ÚPN) létrehozásáról rendelkező törvényt. A korábbi politikai rendszerek titkosszolgálati anyagait gyűjteni hivatott intézményben az ország minden polgára betekinthet majd a személyét, vagy a jogelődjét érintő állambiztonsági iratokba.

Jóllehet a posztkommunista országok többségében már korábban létrejöttek a hasonló intézmények, az 1993-tól önálló Szlovákia eddigi törvényhozásában nem volt elegendő a hajlandóság egy ilyennek a létrehozására. Egyrészt azért nem, mert - mint a közös Csehszlovákia egykori állampolgárai - ezt a szlovákiai illetőségű személyek Csehországban is megtehették: egyéni kérelem alapján ott betekinthettek az egykori csehszlovák állambiztonsági szolgálat (StB) személyüket érintő dokumentumaiba. Másrészt azért, mert a kilencvenes évek elején Prágában, a rendszerváltás utáni szamizdatnak is gyakran aposztrofált Rudé Krávo (Vörös Tehén) közzétette az StB több százezer személy nevét tartalmazó ügynökének, különféle közreműködő "segéderőinek" azóta is sokat vitatott listáját, így számos, a szlovákiai közéletben ma is tevékeny személy számára kínos lett volna a bársonyos forradalom előtti "zavaros múlt" tanulmányozását lehetővé tevő intézmény. Ráadásul: egy több éve hatályos szlovák jogszabály gyakorlatilag minden jogi és erkölcsi következménytől mentesíti az érintetteket.

Ján Langos - a szlovák parlament képviselője, a rendszerváltást közvetlenül követő idők csehszlovák szövetségi kormányának belügyminisztere, a szerdán szentesített törvény előterjesztője külön megköszönte a törvény elfogadását támogató képviselőknek, hogy hozzájárultak "a múlt maradéktalan megismerése, a kommunista múlttal való végleges leszámolás lehetősége előtt utat nyitó jogszabály megszületéséhez". Langos a szavazás után azt mondta: nem tart attól, hogy a törvény gyűlölködést gerjesztene az emberek között. "Ellenkezőleg - mondta -, a gyűlölködést eddig épp bizonytalanságból fakadó gyanakvás váltotta ki. A mítoszok épp a nemzet és a saját személyes történelmünkről valló igazság feltárásának köszönhetően oszlanak majd el."

Az új szlovák törvény nemcsak a kommunizmus, hanem a fasizmus korából származó dokumentumokat is hozzáférhetővé teszi. A betekintés lehetőségét kínáló intézmény legkésőbb egy éven múlva fogadhatja majd az első ügyfeleit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?