A haldoklásnak négy fázisa van – ez az első jel

haldoklás

A halál elkerülhetetlenül minden emberre vár. De a legtöbben nem tudják, milyen is lesz a lefolyása. Julie McFadden hospice-ápoló pedig ezen szeretne változtatni. McFadden videóiban az élet utolsó pillanatait írja le négy szakaszra osztva őket. Úgy véli, hogy az erről szerzett tudásunk csökkentheti az ember félelmét.

A TikTok közösségi hálózaton közzétett videóiban azt a kérdést próbálja megválaszolni, amelyet rendszeresen hall munkája során: milyen is valójában a haldoklás? „Ha ez egy »természetes folyamat« és nem egy hirtelen esemény, akkor több dolog is történik a testtel, ahogy közeledik a vég” – fogalmaz McFadden a Metro honlapja szerint. Az utolsó pillanatokat a következő négy fázisra osztja.

Első fázis – Lelassulás

A haldoklás korai szakaszában, körülbelül hat hónappal az elmúlás előtt az emberek által tapasztalt tünetek „általánosabbak”. „Például fáradtak és letargikusak lesznek. Nem fognak annyit enni és inni, és valószínűleg kevésbé lesznek társaságkedvelők” – mondja McFadden.

Második fázis – Gyors erővesztés

Körülbelül három hónappal a halál előtt az ember a hospice nővér szerint egyre inkább legyengül. „Nehezen fogja elhagyni a házat, valószínűleg napközben nagyon keveset fog enni és inni, és többet fog aludni, mint amennyit ébren van” fogalmaz McFadden.

Harmadik fázis – Átmenet

Az élet utolsó előtti szakaszát az „átmenet” időszakaként írja le. Ez, elmondása szerint, körülbelül egy hónappal a halál előtt következik be, és magában foglalhatja a „látás” néven ismert jelenséget. „Ilyenkor az emberek elkezdik látni halott rokonokaikat, szeretteiket, de akár halott háziállataikat is– magyarázza. Állítása szerint ez sok páciensével megtörtént. „Valaki normális beszélgetést folytathat a halálos ágynál jelenlévő családjával, közben mégis olyan halucinációi vannak, hogy látja a halott apját a sarokban mosolyogni, aki beszél a haldoklóhoz, és legtöbbször olyanok mond, hogy: hamarosan eljön értük, nem kell félniük vagy aggódniuk” – írta le a leggyakoribb eseteket az ápolónő.

Negyedik fázis – aktív haldoklás

Az ápoló szerint az utolsó időszakot tartják „a legjelentősebbnek a haldoklási folyamatban”. „Ez az aktív haldoklási fázis az, ami megijeszti az embereket, mert nem szoktak hozzá, és nem tudják, mi történik” – mondta McFadden. Ebben a fázisban az ember valószínűleg napokig teljesen eszméletlen, étel és víz nélkül marad. „Úgy tűnhet, hogy nem reagál, de a testi funkciói még mindig aktívak lesznek, így teljes mértékben függ a gondozóktól” ismertette McFadden. Hozzátette, hogy az aktív haldoklás során is előfordulnak változások a légzésben vagy a bőr színében, illetve a testhő ingadozásában.
A nővér azonban mindenkit biztosít róla, hogy bár természetes, hogy ezek a dolgok felzaklatják az embert, ez a végső fázis a halál és a haldoklás „normális része”. „Fontos, hogy tájékozottak legyünk arról, hogy valójában hogyan néz ki a halál a maga folyamatában” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy a filmek sokszor túlságosan is eltorzítják ezt a mindenkit érintő fontos témát.

(1.pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?