Magyarország beavatkozik Szerbia belügyeibe címmel cikket közöl legfrissebb számában a Nedeljni Telegraf című belgrádi hetilap Németh Zsoltnak, a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottsága elnökének múlt heti vajdasági és belgrádi látogatásáról.
Szerb lap vádjai a magyarverések kapcsán
A nem éppen komoly műfajú, ám sokak által olvasott hetilap szerint Németh látogatása a magyar parlamenti küldöttség élén „igazi vihart kavart” az újvidéki és a vajdasági közvéleményben (sem az MTI, sem az MTI által megszólaltatott újvidéki politikusok nem tudnak erről, a szerb nyelvű sajtóban sem voltak reagálások a látogatásra).
„Egyesek Némethben azt az urat ismerték fel, aki keresztül-kasul járta a Vajdaságot akkoriban, amikor a közvéleményt nemzeti hátterű incidensekkel bombázták és követelték a magyarkérdés nemzetköziesítését. Mások a határon túl élő, Nagy-Magyarországhoz szentimentálisan kötődő nemzettársak egyik legkeményebb oltalmazóját látták benne” – írja az újság. Azt firtatja, hogy a fideszes politikus látogatása új összetűzések és nyugtalanság előhírnöke-e, amikor a szerbek és a magyarok abbahagyták a verekedéseket, és lenyugodtak a kedélyek a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) megjelenése körül.
A lap szerint Németh jelenléte ügyesen ki lett használva arra, hogy szóba kerüljön a magyarok területi autonómiája és a „Délvidék” kérdése, amitől borsódzik a nem magyarok háta. A Vajdasági Magyar Szövetséggel (VMSZ) stratégiai partnerségben lévő Demokrata Pártban megrökönyödést váltott ki, hogy Kasza József, a VMSZ elnöke a magyar küldöttséggel folytatott tárgyalások után pártja kulcsfontosságú feladatának mondta a magyarok területi autonómiájának megteremtését.
A Nedeljni Telegraf megszólaltatja Milorad Mircsicset, a szerb parlament nemzetbiztonsági bizottságának radikális párti elnökét, a vajdasági parlamentben pártja frakcióvezetőjét. Mircsics „incidenses politikusnak” nevezi Némethet, aki – szerinte – a tavalyi választási előtti kampányban olyan nyugtalanságot keltett vajdasági látogatásával, hogy még a magyar köztársasági elnöknek is be kellett avatkoznia. Mircsics szerint Németh „szélsőséges, amikor a Magyarországgal határos országokban lévő magyar kisebbségekről van szó”, ezért hazájában nem örvend nagy tiszteletnek.
A hetilapnak nyilatkozik a magyarellenes kirohanásairól és a vajdasági autonómia ellenzőjeként hírhedté vált kikindai történész, Jovan Pejin, aki szerint Magyarország gyakorlatilag a berlini fal leomlása óta beavatkozik a volt Jugoszlávia és Románia belügyeibe. Arra figyelmeztet, hogy a HVIM valójában „terrorszervezet”, amely erős befolyásra tett szert a magyar kisebbségek körében. A történész szerint a HVIM-et a magyar belügyminisztériummal szoros kapcsolatban álló nem kormányzati szervezetek köré csoportosulók irányítják, és a szervezet akciói jól összehangoltak a magyar diplomácia tevékenységével.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.