Miután a sanghaji csoport országai (Oroszországgal és Kínával az élen) néhány héttel ezelőtt közös nyilatkozatukban felszólították az USA-t, gondolkodjon el Közép-Ázsiában állomásozó csapatainak fokozatos kivonásáról, nem sokáig váratott magára az amerikai védelmi miniszter látogatása Kirgíziában.
Szemmel tartott amerikai jelenlét
Másrészt viszont a térségbeli támaszpontok nagyon fontosak az USA számára is, hiszen a terrorizmus elleni háború szempontjából kulcsfontosságú az említett térség. Persze a közép-ázsiai helyzet abszurditására jellemző, hogy akad olyan eset, amikor az orosz és az amerikai támaszpont mindössze néhány kilométerre van egymástól, ugyanazon ország területén. Természetesen elviekben igaz, amit az amerikai védelmi miniszter mond: hogy az afganisztáni hadműveletek tovább folytatódhatnak akkor is, ha az USA kénytelen lenne kivonni katonáit Kirgíziából és Üzbegisztánból, de azért hozzá kell tenni, a helyzet mindenképpen bonyolultabb lenne az USA számára, és nem csak logisztikailag. Éppen ezért az első amerikai reakció ez volt: „Ha azt akarják, hogy elmenjünk, elmegyünk, és nehogy már azt higgye valaki, hogy nélkülözhetetlen.” De ezt követték a további lépések, amelyek bár megerősítették az addigi álláspontot, ám mindenképp arra irányultak, hogy megerősítsék: az USA továbbra is szeretné fenntartani támaszpontjait Közép-Ázsiában. Mindezt csak megerősíti Donald Rumsfeld kirgíziai látogatása (hogy a másik kulcsfontosságú országba, Üzbegisztánba nem látogatott el, azt jelzi, az USA és Üzbegisztán kapcsolatai nem rózsásak az ottani ellenzéki megmozdulás elnyomását követően). Az amerikaiaknak alapvetően két érvük lehet, amellyel megpróbálhatják meggyőzni a közép-ázsiai országok vezetőit. Az egyik a biztonság, hiszen az említett államok hadereje képtelen arra, hogy hatékonyan szembenézzen a szélsőségesek és terroristák jelentette veszéllyel. Ebben természetesen az USA-n kívül komoly szerepet játszanak az oroszok is. A másik a gazdasági tényező. Figyelembe kell venni, hogy az Egyesült Államok nagy pénzeket fizet a térségbeli országoknak azért, hogy csapatai ott állomásozhatnak, továbbá például a repülőterek használatáért is. Nem nehéz elképzelni, ez mekkora segítséget jelenthet. A végeredmény tehát az, hogy az amerikaiak minden valószínűség szerint maradnak, viszont nem fognak katonai jelenlétük további szélesítésére törekedni. És természetesen mindezt Moszkva vigyázó szemei figyelik.
A szerző külpolitikai elemző
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.