Szaddám Huszein édesanyja öngyilkosságot akart elkövetni a terhesség ideje alatt, mert a férje meghalt, továbbá a kis Huszein traumák sorát élte meg kisgyerekkorában. Ezt kompenzálva alakult ki benne a vágy, hogy mitikus hős legyen – mondja a pszichiáter Dr. Jerrold Post, aki az amerikai titkosszolgálat magas rangú tisztjeként évtizedek óta politikusok személyiségét tanulmányozza.
Szaddám szörnyű gyerekkora
Szaddám Huszein gyerekkoráról a következőket mondja: Mialatt Szaddám Huszein édesanyja terhes volt vele, meghalt a férje. Az anya öngyilkos akart lenni, illetve abortálni szeretett volna. Egy iraki zsidó család akadályozta meg ebben, Ők most Izraelben élnek, és nyilván azt gondolják magukról, hogy a Gondviselés gúnyt űzött belőlük. Persze nem szeretnének nyilvánosság elé lépni a hajdani kedvességük történetével.
Subha, az anya nem tudott szembenézni újszülött gyermekével, ezért megkérte saját bátyját, hogy nevelje a kis Szaddámot.
Amikor a kisgyerek visszakerült anyjához, a helyzete nem lett jobb. Subha megint férjhez ment és hagyta, hogy az ura durván bánjon a kis Szaddámmal.
A mostohaapa fizikai és pszichikai szempontból is igen durván bánt vele. Ez, valamint az a körülmény, hogy az édesanyja elutasította magától, mély nyomokat hagyott Szaddám Huszein önbecsülésén.
Ilyen traumák után sokan depresszióba zuhannak, és kilátástalannak látják az életüket. De a trauma hatása lehet ellenkező irányú is: az ember dicsőségre vágyik, így próbálja kompenzálni a sérülését – állítja Post. Ezeket a vágyakat a nagybácsi táplálta benne, amikor Szaddám nyolc éves korában elmenekült nevelőapjától, és édesanyja bátyjánál keresett menedéket. Khairalla bácsi megkeseredett ember volt. Az élete azután omlott össze, hogy részt vett a brit fennhatóság elleni náci felkelésben. Ő mondta a kis Huszeinnek, hogy kövesse a legendás hősnek, Babilon királyának, Nabukodonozornak a példáját, és kövesse Szaladin szultán útját, aki visszahódította Jeruzsálemet az iszlám számára, elkergetve a kereszteseket. Amikor Huszein középiskolás lett, Nasszer, az ötvenes évek nacionalista egyiptomi vezetője iránti rajongásban égett.
Ahogy Szaddám intrikával és merényletekkel eljutott a csúcsra, lassan maga is elhitte, hogy ő örökölte a mitikus hős szerepét. És ez a hit gyökeret vert a megfélemlített talpnyalókból álló környezetében is. Ez alakította ki legveszélyesebb politikusi vonását: a gyűlölködő nárcizmust – állítja Post. Szerinte ez a fajta személyiségtorzulás az együttérzés teljes hiányában nyilvánul meg, továbbá üldözési mániában, valamint abban, hogy az ilyen ember kész rá, hogy bármikor erőszakos eszközhöz nyúljon céljai érdekében. Post állítja: bin Laden hasonló betegségben szenved.
Ez nem jelenti azt, hogy ezek az emberek őrültek. Mindketten racionálisan cselekszenek, a helyzetfelismerésüket azonban csökkenti, hogy csupa bólogató Jánossal vannak körülvéve. Ezért volt Huszein meglepve, amikor Kuvait lerohanása után szembe találta magát az egész világgal.
A pszichiáter szerint Szaddám soha nem fog lemondani a fegyvereiről, inkább megpróbálja ismét kijátszani az ellenőröket. A tömegpusztító fegyverek fontos elemei a saját magáról kialakított képnek, miszerint ő a világ egyik ura. „A nagyfiúknak nagy játékaik vannak. Nélkülük Szaddám semminek érezné magát” – magyarázza Post.
Ha veszélyben érzi hatalmát, fel fogja gyújtani az olajmezőket, aztán a vegyi és biológiai fegyvereihez nyúl – jövendöli a szakember. Ugyanakkor, ha nincs veszélyben, az iraki diktátor soha nem fogja terroristáknak kölcsönözni a fegyvereit. Ez ugyanis a teljes kontroll elvesztését jelentené.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.