Sűrű lehet Trump utolsó hónapja

Trump

Ahogyan jött, olyan hirtelen megy is? Nem, ez nem Donald Trump.

Az amerikai elnök választási csatái három színterén is látványos vereséget szenvedett a héten. Egyrészt az elektori kollégium tisztán, balhé nélkül megválasztotta Joe Bident az Egyesült Államok következő elnökévé. Korábban még arról szóltak a hírek, hogy majd egyes kormányzókat Trump arra kér, hogy más elektorokat küldjenek, de itt mindenesetre még a Republikánus Párton belül sem volt fogadókészség az eredmény pusztán politikai ellehetetlenítésére.

Donald Trump az egyik legszerencsésebb amerikai elnök annyiban, hogy három legfelsőbb bírósági bírát is kinevezhetett négy éve alatt. Ezzel egyértelműen elmozdította a testületet egy konzervatív többségi irányba. Ennek ellenére ez a fórum is elutasította a héten azt a texasi keresetet, amely az USA más államainak választási eljárása ellen emelt panaszt. Ezzel Trump kifulladni látszik, reményei végleg szertefoszlanak, hogy jogi úton legalább egy kis elégtételt vegyen. Lényegében érdemi választási csalást nem találtak eddig sehol, az összeesküvés-párti radikális internetes oldalakat leszámítva.

Végül, és talán az a legkényesebb és legkellemetlenebb számára, a saját igazságügyi minisztere is bejelentette távozását. Hova siet így egy miniszter, mikor január 20-án, alig egy hónap múlva úgyis lejár a mandátuma és az egész garnitúra kicserélődik a Fehér Házban? William Barrnak mégis fontos volt, hogy most mondjon le, az elnök pedig szokásos módon a Twitteren válaszolt: a korábbi hangos üzeneteihez képest rövid, udvarias tweetben jelezte Barr távozását.

Barr az egyik leghűségesebb emberként indult Trumpnál, rövid idő alatt ő volt az elnök második igazságügyi minisztere Jeff Sessions után. Trump szemében William Barr érdeme volt, hogy a Mueller-jelentést, amely az előző elnökválasztási kampányba való orosz beavatkozás két éven át tartó vizsgálatát zárta le, politikailag a lehető legpuhábban kezelte. Most még ez a Barr is úgy döntött, hogy a finálét nem csinálja végig. A választás után finoman ellentmondott Trumpnak, amikor jelezte, hogy egyelőre nincs nyoma nagy választási csalásnak.

Ez az üzenet homlokegyenest szembe ment a Fehér Ház üzenetével, miszerint elcsalták a választást. Mégis, Trump saját hűséges embere is inkább tiszta vizet akart önteni a pohárba.

Alighanem még egy dolgot akar elkerülni Barr. Azt, hogy az ő minisztersége alatt jöjjön egy sor egyéni elnöki kegyelem: a sajtó szerint Trump több megvádolt vagy elítélt harcostársának szeretne elnöki kegyelmet adni, mint azt novemberben már megtette Flynnel, az orosz ügyben lebukott és hamisan tanúskodó első nemzetbiztonsági tanácsadójával. Elnöki négy éve alatt összesen 29 személynek adott kegyelmet, most gyorsan jöhet még egy pár.

Trump hatalmának elillanása a harcostársai és támogatói látványos szétszéledésével jár. A Republikánus Párt nehéz döntés előtt áll, hogy megtartja-e a Trump-családot a kegyeiben, vagy új jelölteket keres 2024-re.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?