<p>Úgy tűnik, jót tesz az MKP-nak, hogy nem része a szlovák parlamentnek. A pártban az utóbbi időszakban ugyanis mintha elkezdtek volna gondolkodni azon, hogyan is lehet megszólítani az embereket, a választókat. Berényiék fő üzenete ugyan továbbra is a 20 éve (majdnem) mindig bevált „szavazzatok ránk, mert mi vagyunk a legmagyarabbak”, viszont a kisebbségi kétpártrendszerben ezt is el kell valahogyan adni.</p>
Surranópályán
Ehhez pedig nagy löketet adhat a párt döntése, hogy önálló államfőjelöltet indít a jövőre esedékes választáson. A hétvégén kiderült az is, hogy Bárdos Gyulát, vagyis olyan személyt, akit a hazai magyar mellett a szlovák választóközönség is legalább tizenöt éve ismer. Bárdosnak korábban felhánytorgattuk, hogy a legszűkebb pártvezetés tagjaként az utóbbi tíz év során nem igazán voltak emlékezetes villanásai (frakcióvezetőként tette a dolgát, aztán elment Csemadok-elnöknek), most viszont talán éppen ebből a visszafogottságból kovácsolhat magának előnyt. A 2007 óta a nemzeti irányba elmozdult MKP vezető politikusai közül talán ő mondható a legmérsékeltebbnek, ami a szlovák választóknál jelenthet előnyt. A Hidat sem igazán bírálta (legalábbis nyilvánosan), így a Híd szavazói számára is elfogadható lehet. Bugárék számára így a legnagyobb feladat az államfőválasztás kampányában az lesz, hogy kitalálják, mivel tudják rávenni saját magyar választóikat arra, hogy ne Bárdosra, hanem Pavol Hrušovskýra szavazzanak. Szlovák jelölttel ugyanis a magyar választókat nem lehet eredményesen mozgósítani, ezt elmondta nem egy elemző. Magyarral viszont nagyon is – ezt a Híd megyeelnök-jelöltje, Nagy József is bebizonyította, egy hónapja ugyanis csak 150-nel szerzett kevesebb voksot Nagyszombat megyében Berényinél (ráadásul ha Ravasz József hamarabb és érthetőbben kinyilvánítja, hogy Nagyot támogatja, Nagy kerül a második körbe). De a szerencse novemberben az MKP-nak kedvezett (azért is, mert kevesen, és főleg idősek mentek el szavazni), de saját államfőjelölt indításával úgy tűnik, ebből további előnyt tud kovácsolni magának. Persze Bárdosnak nincs esélye, de már annyi a jobboldali jelölt, hogy senki nem lehet biztos közülük a továbbjutásban. Bárdos indulása inkább a Híd–MKP versengésben jelenthet sokat, mert az MKP jelöltje már azzal teljesíteni fogja a célját, hogy ott lesz a hírekben meg az óriásplakátokon. Ha pedig a végén az MKP-ban összeszámolják, hogy a déli járásokban ki kire szavazott, megint kijelenthetik, hogy kis győzelmet arattak, mert többen voksoltak a magyarok közül Bárdosra, mint a Híd által támogatott Hrušovskýra. A Híd ebből a választásból már csak úgy jöhet ki jól, ha Hrušovský nyeri az egész elnökválasztást, vagy legalább bejut a második körbe. A lényeg, hogy bár a Híd van a parlamentben, az MKP surranópályán képes szert tenni olyan előnyökre, amelyek sokat dobhatnak a párt népszerűségi mutatóin. A tragédia pedig az, hogy megint egy olyan választás elé nézünk, amelyben a két párt külön kampányol majd.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.