Sport, kultúra, misszió – amerikai módra

<p>A világ a küszöbön álló szíriai bombázás miatt háborog és az obamásított Egyesült Államok sem túl népszerű, viszont milliók nézték a tévében az amerikai életérzést szimbolizáló amerikaifutball-bajnokság (NFL) nyitányát. Köztük e sorok szerzője is.&nbsp;</p>

A globalizálódó sport a nyugati társadalmak népszerűsítésében fontos és hiánypótló szerepet tölt be.Az amerikai foci Magyarországon egy évtized alatt lépett ki a „rendes” labdarúgás árnyékából. Még nem vált tömegsporttá, de már nemcsak zárt közösségekben, hanem szélesebb körben is elfogadják. Csapatok alakultak (az egyik Tatán, több komáromi játékossal), bajnokságot rendeznek, ezrekre tehető a szurkolók száma. Népszerűvé válásához hozzájárult a kolozsvári Meskó Zoltán feltűnése az NFL-ben, 2010-ben. A Super Bowl a világ második legnézettebb sporteseménye a Bajnokok Ligája-döntő után, és ez akkor is igaz, ha hozzátesszük, hogy a nézők túlnyomó része továbbra is amerikai. Az amerikaifoci-liga sajátos termék. A mérkőzéseknek tömény ideológiai körítésük van, az amerikai életérzés, életmód propagálása szerves része magának a mérkőzésnek is (amerikai lobogó, a fehérfejű rétisas röptetése, himnusz). Azért is hangsúlyosabb ez az elem, mint a többi amerikai profiliga esetében, mert a játékosok túlnyomó többsége amerikai, és évtizedek kellenek, hogy más ország a nézők és a játékosok terén behozza a sportág szülőhazáját. Az amerikai életérzést ontják a közvetítések, a szurkolók pedig imádják. Így válik az amerikai álom egyik legnagyobb importőrévé a sport, és ily módon teszi magát szimpatikussá az az ország, melynek nemzetközi megítélése egyébként nem a legjobb. A mai világban, amikor már nem gond megnézni bármilyen meccset az interneten, a sport lett az egyik legfőbb kultúrahordozó, az NFL pedig az amerikai életérzés hirdetésének zászlóshajója. Európai viszonylatban ezt a missziót az ismert focicsapatok látják el. A globális márkává váló Real Madrid, a Manchester United, vagy az imázsát a katalán identitásra alapozó Barcelona egyaránt az európai életérzés nagykövete, egy átlagos ázsiai szurkoló számára sokszor az egyetlen viszonyítási pontot jelenti. Az európai és az amerikai foci egyébként kölcsönösen is hat egymásra: míg az Egyesült Államok középosztálya focizni tanul és a szabályokkal ismerkedik, Európában az amerikai focival hasonló a helyzet. Sportot nézni pedig a háborúk és gazdasági válságok megvitatása közepette is mindig marad idő.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?