Soros: a Balkánon dől el az EU jövője

A Balkánon esély mutatkozik Európa stabilizálására – írta Soros György a The New York Timesban fiával, Alexander Sorossal közös cikkében.A cikk annak kapcsán foglalkozik a Balkánnal és Európával, hogy csaknem 25 évbe telt, amíg Athén és Szkopje megállapodott a volt jugoszláv tagköztársaság, Macedóni

A Balkánon esély mutatkozik Európa stabilizálására – írta Soros György a The New York Timesban fiával, Alexander Sorossal közös cikkében.

A cikk annak kapcsán foglalkozik a Balkánnal és Európával, hogy csaknem 25 évbe telt, amíg Athén és Szkopje megállapodott a volt jugoszláv tagköztársaság, Macedónia nevének megváltoztatásában. „Hiba lenne kisebb jelentőségű fejleményként értékelni ezt, különös tekintettel arra, hogy a NATO egysége a második világháború óta mélypontra süllyedt, és az Európai Unió egységét minden egyes nemzeti választáson kihívások érik”.

A szerzők történelmi kompromisszumnak nevezik Macedónia nevének megváltoztatását, és azzal, hogy a két országnak sikerült enyhítenie a nemzeti történelmük miatti nézetkülönbségeket, lehetőséget teremtenek Európa vezetőinek és az Egyesült Államoknak az EU-t fenyegető folyamatok meghiúsítására és egy biztonságos Balkán kialakítására, amely egész Európa stabilitásának kulcsa.

A térségben ugyanis nemcsak Európa és az Egyesült Államok az egyedüli szereplő. „Oroszország világossá tette, hogy ha érdekeit fenyegetik, közbeavatkozik, és így tekint a NATO-bővítésre. Orosz beavatkozás volt 2016-ban a montenegrói puccs, Recep Tayyip Erdogan török államfő is befolyást akar a Balkánon, ahol jelenleg Kína az egyik legnagyobb befektető. Minderre határozott választ kellene adnia az EU-nak, ám ez nem könnyű feladat, mert az unió csatlakozási fáradtságtól szenved”. A legbonyolultabb problémát éppen a 2004 után csatlakozott közép-kelet-európai országok jelentik, ilyen például a Horvátország és Szlovénia közötti, régóta húzódó határvita, Lengyelország és Magyarország antidemokratikus lépései, de Törökország ciprusi jelenléte is.

A szerzők úgy vélik, a Balkán országaiban élők többsége szoros kapcsolatot akar a Nyugattal és tagja kíván lenni az Európai Uniónak, és ez a helyzet még a viszonylag oroszbarátnak számító Szerbiában is. „Viszont az EU tétlenségének ijesztő következményei lehetnek, mert ezek az államok nagy valószínűséggel Oroszország, Törökország és Kína befolyása alá kerülhetnek” – érvel a balkáni országok integrációja mellett Soros György és fia.

Sorosék szerint először az Európai Unió törvényeihez igazodó balkáni gazdasági unió létrehozására kellene felhasználni a régió nyugati integrációs igyekezetét. Még egy informális unió is előnyökkel járna a régió 18 milliós lakossága számára, és mind Európának, mind az Egyesült Államoknak lelkesen támogatnia kellene a gazdasági uniót a Balkánon. (mti, atv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?