Külön struktúrát hoznak létre Romániában a titkosszolgálati információk egységes feldolgozására, s az nem a parlamentnek lesz alárendelve, hanem közvetett módon Traian Basescu államfőnek.
Sokak emlékezetében a Securitate jelent meg
Külön struktúrát hoznak létre Romániában a titkosszolgálati információk egységes feldolgozására, s az nem a parlamentnek lesz alárendelve, hanem közvetett módon Traian Basescu államfőnek. Az államelnök vezetése alatt álló Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) hétórás vita eredményeként döntött arról a hét végén, hogy új struktúrát hoz létre Országos Hírszerző Közösség (CNI) néven. A CNI-hez nemzetbiztonsági elemzők is tartoznak majd, az új szervezetet irányító bizottság élén pedig Basescu nemzetbiztonsági ügyekért felelős tanácsadója áll, ő felel az információelemzési tevékenységért. A tervek szerint a CNI olyan központ lesz, ahová nemcsak a titkosszolgálatok jelentései futnak be, hanem a nyers információk is, azok, amelyeket a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE), a honvédelmi minisztériumon belül működő hírszerzés, valamint a belügyminisztérium titkosszolgálati részlege gyűjtött össze. Eddig ugyanis a nemzetbiztonsági jelentőségű információk előbb a különböző titkosszolgálati főnökökhöz kerültek, akik aztán – megszűrve, átdolgozva, értelmezve – továbbították az elnöknek, valamint az illetékes tisztségviselőknek. A jövőben viszont a különböző titkosszolgálatok fölött lesz egy, az államfőnek alárendelt testület. A különböző titkosszolgálati vezetők tehát a továbbiakban nem élvezik eddigi teljhatalmukat. A CNI világrajövetele azonban magyarázatra szorul a belpolitikai porondon. Traian Basescu az egyik televíziós műsorban elsősorban azoknak az aggodalmát igyekezett eloszlatni, akik a Ceausescu-diktatúra egykori nagy, központosított titkosszolgálatának, a Securitaténak a rémképét felidézve rezzennek most össze. Az államfő nem győzte hangsúlyozni: nagyon fontos, hogy a különböző szálakon befutó tengernyi információt összesítse, tömörítse, tematikailag rendszerezze egy szakembercsoport, amely hitelt érdemlő előrejelzéseket is képes adni a nemzetbiztonságot érintő kérdésekben, elsősorban a terrorizmus elleni védekezés területén. Basescu érveit alátámasztani látszik mindaz, ami az iraki túszválság (a román újságírók iraki elrablása) idején történt. Akkor a különböző hírszerző szervek nem hangolták össze kellően tevékenységüket, egymás közötti „hírversenyük” állítólag csak nehezítette a helyzet megoldását. Politikai elemzők azonban a CNI létrehozásában az államfő és Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök közötti politikai harc újabb – Basescu által megnyert – csatáját látják. Az információk ugyanis először a Cotroceni-palotába (az államfői hivatalba) kerülnek, nem pedig a kormányfő székhelyéül szolgáló Victoria-palotába. Mint ismeretes, a politikában is annak van a legnagyobb előnye, aki a legtöbb bizalmas információt birtokolja. Sokak szerint Basescu ezáltal a kormány tevékenységébe is „túlzott módon” lát majd bele.
A szerző az MTI bukaresti tudósítója
Még nem hullottak fejek a szolgálatoknál
Bukarest. A miniszterelnököt adó Nemzeti Liberális Párt (PNL) már régóta azt szorgalmazza, hogy váltsák le Radu Timoftét, az SRI és Gheorghe Fulgát, a SIE vezetőjét. A liberálisok ugyanis mindkettőről azt állítják, hogy az előző, szociáldemokrata kormánynak (lényegében az egykori kommunista hatalom túlélő hálózatának) az érdekeit védik. Személycserékről azonban a mostani CSAT-ülésen nem született döntés. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.