Sietős intézkedéseket tesznek az üres kassza láttán

Úgy látszik, a túlköltekezés, az ingatag lábakon álló állami költségvetés Szlovákia gazdasági folklórjához tartozik.

Úgy látszik, a túlköltekezés, az ingatag lábakon álló állami költségvetés Szlovákia gazdasági folklórjához tartozik. A több tízmilliárdos hiány láttán bármennyi megszorító intézkedést, pénzügyi csomagot hoznak is a döntéshozók, ezzel csupán kis időre odázzák el a bajt, hogy aztán újra szembesüljenek az üres kasszával. Egy ideig úgy tűnt, a Dzurinda-kormány talán egyensúlyba hozza a dolgokat, csak addig nyújtózkodik, ameddig a takarója ér, ám a napokban kiderült: hiába ömlik bő sugárban a futószalagon privatizált vállalatok után kapott pénz, újra felborult az ország pénzügyi egyensúlya. A pénzügyminisztérium elemzése szerint a 2002-es állami költségvetés kidolgozói jelentősen túlbecsülték az idén várható adóbevételeket, másrészt a kiadások terén néhány tétel esetében a reálisnál kisebb összeggel számoltak. A pénzügyi tárca adatait összegezve kiderül, hogy ha minden marad a régiben, akkor a várható bevételek mintegy 20 milliárd koronával kisebbek, a kiadások pedig hozzávetőlegesen 6 milliárddal nagyobbak lesznek a tervezettnél. Ekkora különbséget pedig nem bír ki az ország gazdasága súlyos megrázkódtatások és hitelvesztés nélkül. A gazdasági miniszterek e héten gyorsan összedugták fejüket, s megvizsgálták, hol lehetne a tételeket megnyirbálni, az adókat pedig emelni. Nem kell nagy bölcsesség ahhoz, hogy rájöjjünk: ilyen kurtítások során szinte elsőként a fontolgatott jóléti, hangulatjavító kiadások esnek áldozatul. A szociális juttatásokra fordítandó összegből például több milliárd koronát javasolnak elvenni, a júliusra beharangozott, alanyi jogú családi pótlék bevezetését pedig bizonytalan időre elnapolnák. S hogy a rossz hírek hallatán a pohár után nyúló, netán autóval kellemesebb tájakra menekülő polgárokat is megfékezzék, ismét növelni szeretnék az ásványi olaj és az alkohol árába beépített eleve magas adót. Nem vitás, ha nem közelednének a parlamenti választások, e lépéseket habozás nélkül kiviteleznék. Most viszont van némi esély arra, hogy a képzeletbeli nadrágszíjon esetleg majd később, ám annál jobban húzzanak. Vészhelyzetben az sem kizárt, hogy a folyamatban levő privatizációs ügyeket meggyorsítják, s esetleg némileg áron alul adnak túl a vállalatokon. Jelenleg a három regionális energiaszolgáltató részleges magánosítása folyik, s nem mindegy, hogy 20 milliárd, vagy csak, mondjuk, 15 milliárd korona folyik be a kasszába. Akárhogyan alakul is a helyzet, egy nyilvánvaló: még az idén néhány megszorító intézkedéssel teszik próbára a polgárok túlélőképességét, hogy a 2003-ban ránk váró általános árfelszabadítást jobban bírjuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?