Savas támadás, nemi erőszak – az afgán nők hétköznapjai

Az afgán nők ellen elkövetett bűncselekményeknél még mindig a „hagyományos békítés” módszerét alkalmazzák az ítélkezés helyett, vagyis az elkövető megússza a büntetést.Az ENSZ afganisztáni segélymissziója (UNAMA) jelentése szerint a törzsi vezetők által alkalmazott békítés módszere továbbra is azt e

Az afgán nők ellen elkövetett bűncselekményeknél még mindig a „hagyományos békítés” módszerét alkalmazzák az ítélkezés helyett, vagyis az elkövető megússza a büntetést.

Az ENSZ afganisztáni segélymissziója (UNAMA) jelentése szerint a törzsi vezetők által alkalmazott békítés módszere továbbra is azt erősíti, hogy a nők ellen elkövetett bűncselekményekért nem jár büntetés. Tehát továbbra is szemet hunynak az erőszak felett, és csökken az igazságszolgáltatás rendszerébe vetett bizalom. A jelentésben hangsúlyozzák, hogy a tálib rezsimet már 17 éve leverték Afganisztánban, de még mindig gyakori a nők elleni erőszak.

Az UNAMA 2016 augusztusa és 2017 decembere között a nők ellen elkövetett mintegy 600 bűncselekményt vizsgált, a leggyakoribb az emberölés, bántalmazás, égetés, nemi erőszak, savas támadás, kényszerített öngyilkosság, lánygyermekek adósságtörlesztésre szánt felkínálása. Az összegzésből az is kiderült, hogy az említett cselekmények legnagyobb része a férfiak „becsületének megóvása érdekében” történt.

280 családon belül elkövetett emberölésről, úgynevezett becsületgyilkosságról szereztek tudomást – ezek közül csak 50 esetben született bírósági ítélet a 2016 elejétől 2017 januárjáig tartó időszakban. Legyen szó akár halálbüntetéssel sújtható cselekményről, A családok az ilyen súlyos bűncselekményeket még akkor is „magánügyként” kezelik, s ezért nem tekintik büntetendőnek, ha azok miatt törvényesen halálbüntetést lehetne kiszabni. A nők elleni erőszak visszaszorításáról szóló, 2009-ben elfogadott törvény szerint a rendőrség köteles bíróság elé vinni ötféle bűncselekmény elkövetőit, ezek között van a nemi erőszak és prostitúcióra vagy öngyilkosságra való kényszerítés. A hivatalos eljárás azonban gyakran a nők érdekeivel ellentétes eredménnyel jár, a sértettek ugyanis külső nyomásra visszavonják panaszukat, és az ügyet ezáltal békítéssel rendezik. Innentől kezdve minden marad a régiben. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?