Rothschild-kézben a Jukosz-részvények

A Rothschild bankárcsalád egyik prominens tagjáé lett az orosz Jukosz olajvállalat azon részvénycsomagja, amely felett korábban a cég letartóztatásban lévő főrészvényese és vezérigazgatója, Mihal Hodorkovszkij rendelkezett – írta a The Sunday Times.

A Rothschild bankárcsalád egyik prominens tagjáé lett az orosz Jukosz olajvállalat azon részvénycsomagja, amely felett korábban a cég letartóztatásban lévő főrészvényese és vezérigazgatója, Mihal Hodorkovszkij rendelkezett – írta a The Sunday Times. A vezető vasárnapi brit lap értesülése szerint Hodorkovszkij, Oroszország leggazdagabb oligarchája néhány hónappal ezelőtt kötött „bizományosi” egyezséget Lord Jacob Rothschilddal arról, hogy ha valamiért már nem ő lenne a részvénycsomag „kedvezményezettje”, a részesedés és a vele járó szavazati jog átszáll a brit pénzemberre. A The Sunday Times szerint Lord Rothschildra, akinek saját vagyona 400 millió font, Hodorkovszkij letartóztatása után az egyezség 8 milliárd font értékű Jukosz-részesedést ruházott át. Ezzel gyakorlatilag a patinás bankárdinasztia tagja került a Jukosz körül kirobbant botrány középpontjába.

Az orosz főügyészség a múlt héten elrendelte a Jukosz-részvények 44 százalékának befagyasztását; ezt a csomagot Hodorkovszkij a Gibraltáron bejegyzett Menatep pénzügyi csoporton keresztül tartotta. Hodorkovszkij és Lord Rothschild évek óta ismeri egymást; barátságukat a művészetek pártolása és az Open Russia Foundation nevű orosz fejlesztési alapítvány közös támogatása alapozta meg. Lord Jacob Rothschild már nem részese az NM Rothschild nevű londoni befektetési banknak, mióta egy családi vita után 22 éve kivonult a citybeli pénzintézetből. Azóta felépítette saját pénzügyi birodalmát.

A Jukosz-botrány nem tett jót az orosz értékpiacoknak és az oroszországi befektetési klíma általános megítélésének. Londoni befektetési intézmények mindazonáltal nem elsősorban a befektetői tulajdon elleni támadásnak, hanem belpolitikai-választási indíttatásúnak tartják Hodorkovszkij komoly tőzsdei veszteségeket okozó letartóztatását.

A Dresdner Bank londoni befektetési részlegének minapi elemzése szerint az egész ügyet a december 7-ei parlamenti választásokkal öszszefüggésben kell nézni, annak figyelembe vételével, hogy az oligarchák – és az a privatizációs folyamat, amelynek révén vagyonukat szerezték – nagyon népszerűtlenek az orosz választók körében. Az orosz kormány úgy gondolja, hogy az ország leggazdagabb oligarchájának rács mögé küldésével szert tehet néhány hasznos százalékpontra abban a választói közegben, amelynek 75 százaléka semmilyen előnyt nem élvezett az orosz gazdaság privatizálásából – írták a Dresdner elemzői.

Ugyanerre a következtetésre jutott a JP Morgan pénzügyi csoport londoni irodája is, amelynek elemzése szerint a kormány fellépése átmenetileg fékezheti ugyan a közvetlen külföldi befektetéseket, sőt tőkemenekítést eredményezhet, viszont népszerű az orosz lakosság körében, amely erkölcstelennek tartja az oligarchák vagyongyarapodását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?