Tegnap, éppen két héttel az EU-s országjelentés közzététele után Szlovákiába látogatott Traian Basescu, Románia elnöke. Egynapos látogatása során Szlovákia három legfőbb közjogi méltóságával tárgyalt.
Románia az unió kapujában
A román elnök elsősorban tapasztalatokat szeretett volna cserélni szlovák kollégájával, a házelnökkel és a miniszterelnökkel a csatlakozási folyamatról. A triásznak vélhetően eleven emlékei vannak erről a periódusról, hisz nem is olyan régen még nekik is csontig be kellett nyalni minden vegzatúrára érkező brüsszelinek, hogy minél kevesebb piros pontot gyűjtsünk össze, s zászlónk mihamarabb ott loboghasson az Európai Parlament impozáns épületegyüttese előtt.
Románia bizakodó a 2007-es csatlakozással kapcsolatban. Nemrégiben a román diplomácia egyik magas rangú képviselője egy újságírókkal folytatott, mikrofon nélküli háttérbeszélgetés során kifejtette, nem számolnak azzal, hogy a csatlakozásra csak 2008-ban kerülne sor, bíznak abban, hogy minden feltételt sikerül teljesíteniük. A csatlakozási szerződés védzáradéka azonban ebben a tekintetben eléggé kategorikus: ha a legfontosabb területek némelyikén fennáll a belépéskori felkészületlenség veszélye, ajánlhatja a csatlakozás egyéves elhalasztását. A belépéskori felkészületlenség nem túl konkrét fogalom, bár az előző országjelentéshez képest Románia mérföldes lépéseket tett. Tavaly a jelentés kapcsán még annak a lehetősége is felmerült, hogy ha az év végéig nem sikerül lezárni a környezetvédelmi, az igazságszolgáltatási, a belügyi és a versenyügyi fejezetet, akkor nem írhatják alá 2005 első felében a csatlakozási szerződést, és búcsút mondhatnak a Bulgáriával közös csatlakozásnak.
Az idei jelentés már csak két „rossz pontot” adott a balkáni országnak: a határok nem biztonságosak, és mindennapos a korrupció. Ezek az érzékeny területek a védzáradékhoz vannak kötve: ha nem lesz érdemi előrelépés, akkor a csatlakozás 2008-ra tolódik.
Románia csatlakozása merőben új geopolitikai helyzetet teremt az unióban. Megnövekszik az európai államszövetség posztszovjet térséggel alkotott közös határa: Moldova is szomszédunk lesz, és lényegesen hosszabb szakaszon lesz határos az unió Ukrajnával (a két ország csatlakozása elképzelhetetlenül távoli). Bulgária csatlakozásával pedig közös határ teremtődik a délnyugat-balkáni térséggel. Az unió intenzívebben kihasználhatja a Fekete-tenger nyújtotta kereskedelmi lehetőségeket. Ugyanakkor a hosszabb, a jelenleginél kevésbé biztonságos határon – ráadásul korrupt közegben – könnyebbé válik a bűnözők és a terroristák beszivárgása a térségbe.
A korrupció felszámolását illetően az elnök és Calin Popescu Taricenau miniszterelnök egyaránt bizakodó: „A korrupció felszámolása most már az ügyészeken és a bírákon múlik, hiszen a kormány megteremtette a jogi feltételeket az igazságszolgáltatás működéséhez” – mondták közös értékelésük során. Nos, a jogharmonizáció folyamata kétségkívül megkezdődött, a 29 csatlakozási fejezet 140 területének túlnyomó részén vélhetően nem fognak felmerülni jogharmonizációs problémák. Romániában egyszerűsítették a bírósági eljárás folyamatát, a bíráknak véletlenszerűen osztják ki az ügyeket, bevezették a nálunk már bevált agent provocateur intézményét, ám a korrupciót nem fogja felszámolni néhány paragrafus megléte vagy nem léte. És Brüsszelnek az sem elég, hogy olykor – az immár megreformált – törvényszék elé állítanak egy-egy korrupt harmad-negyedvonalbeli hivatalnokot, hisz a megvesztegetés jelenségével az államigazgatás legfelsőbb szféráiban is találkozhatunk.
Ugyan Basescu szlovákiai látogatása során biztosította a sajtót, 2007. január 1-ig megoldják a határ védelmét, a szervezett bűnözést meg seprűvel verik ki az országból, úgy, hogy nyoma sem marad, ez vélhetően nem fog maradéktalanul sikerülni. A száraz, fanyar, szigorú eurokrata benyomását keltő bővítési biztos, Olli Rehn szerint a kocka még nincs elvetve, a következő hónapokban a reformok végrehajtására kell majd koncentrálni. A csatlakozás időpontjáról való végső döntésről a 2006 áprilisában közlendő, soron kívüli országjelentés mondja ki a végső szót. Addig nem árt, ha Basescu elnök szorgalmasan vizitel és győzködik. Mint például tegnap, Pozsonyban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.