Lassan negyed százada figyelem a hazai egészségügy alakulását, és a rendszerváltás óta sorra cserélődő miniszterek erőlködését. Nem tagadom, több miniszterjelöltnek elhittem, képes megreformálni, betegközpontúvá alakítani sok sebből vérző egészségügyünket.
Reform és deformálás
Már hallom a minisztériumi illetékesek tiltakozását, akik hangsúlyozzák: azonnali eredményekről nem volt szó. Meg azt: lehet adósság nélkül is üzemeltetni a kórházakat. Ám ennek nagy ára van, s nem csupán a kényszerleépítésekre gondolok. Több intézet választás elé állítja az alkalmazottakat: vagy beleegyeznek a bércsökkentésbe, vagy nem lesz fedezet a kórház fenntartására. A régi adósságokat maguk előtt görgető intézetek megszűnhetnek. Csak azok élik túl az ínséges éveket, amelyek más forrásokból képesek pótolni a hiányt. Vagy azok, amelyek az egészségbiztosítók kegyeltjei, tehát az ellátásért nem a térítési díj alsó, hanem felső határát kapják. Micsoda különbség! Igaz, a miniszter megígérte, hogy az epeműtéteknek egyforma ára lesz az ország valamennyi intézetében, ám a valóság – a kórházigazgatók a megmondhatói – merőben más.
A jobb ellátásra tehát várnunk kell, ám a reformtörvények elfogadása után emelkedett az egészségbiztosítási illeték, a nyugdíj mellett munkát vállalóknak is fizetniük kell, a gyógyszerekért magasabb önrészt térítünk és újabban az is pénzbe kerül, hogy az orvos igazolja, nála jártunk. A lakosság nagyobb tehervállalásának köszönhetően az ágazat több milliárd koronával magasabb költségvetésből gazdálkodhat, így joggal várjuk, hogy ezáltal lesz fedezet a színvonalasabb, korszerűbb betegellátásra. A kérdés már csak az: mikor?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.