Prága, a megszállt cseh főváros

Megszállt városhoz kezd hasonlítani ezekben a napokban Prága. Tekintettel arra, hogy ma este a cseh fővárosba érkezik George Bush amerikai elnök, hogy részt vegyen a NATO-csúcstalálkozón, amelyre 46 ország legfelsőbb vezetői jelezték érkezésüket, Prágában hétfőtől kezdve szigorú biztonsági intézkedések léptek életbe.

Ezek igencsak megkeserítik az egyszerű prágai polgár vagy a városba látogató turista életét. A Moldva-parti metropolis központjában szemmel láthatóan egyre több a katonákkal megerősített rendőrjárőr. Lezárták a tanácskozás fő színhelyének, a Kongresszusi Központnak a széles környékét, a Visegrádot, a Hradzsint, a Reprezentációs Ház és a Hilton Szálló környékét, majdnem 200 iskola néhány napos szünidőt rendelt el, a városközpontban levő hivatalok bezártak, holnap megszakad a közlekedés az autópályákat összekötő, városon átvezető főútvonalon, s korlátozták a Ruzyněi repülőtér forgalmát is, mert annak most elsősorban az országba érkező több ezer vendéget kell fogadnia. A belvárosban egyre nő a bedeszkázott kirakatok száma, mert a tulajdonosok utcai zavargásoktól tartanak. A cseh hadsereg készültségben van, s az ország légterét amerikai vadászgépek vigyázzák. Az egyszerű prágai polgár azt is észrevette, hogy mind-ezek következtében tovább romlott, mégpedig lényegesen, a tömegközlekedés, holott az árvíz után az amúgy sem volt teljesítőképessége magaslatán.

A különféle anarchista és baloldali szervezetek több mint negyven utcai rendezvényt jelentettek be a hatóságoknak; tiltakozni kívánnak a NATO és a globalizáció ellen. A Csehszlovák Anarchisták Szövetségének vasárnap délutáni felvonulásán még csak mintegy 200–250 fiatal vett részt, s a tüntetés rendbontás nélkül zajlott le. Tegnap már legalább ötszázan tüntettek a kapitalizmus ellen. A szervezet az egész hétre több színhelyet is lefoglalt akciói számára. Néhány felvonulásuk a Kongresszusi Központ körüli lezárt területet is érinti. A hatóságok eddig ezeket a meneteket nem tiltották be. Ezeken a pontokon konfrontáció fenyeget, mert az anarchisták jelezték, hogy át akarnak vonulni az általuk eltervezett útvonalon, s állítólag ebben a rendőrség sem akadályozhatja meg őket. Ma a kommunisták „NATO-ellenkonferenciát” tartanak, amelyre 25 európai országból érkeznek küldöttek, s nem fognak hiányozni a szlovák és a magyar kommunisták sem. A tanácskozás célja: biztonságpolitikai alternatívát felmutatni a NATO ellen, mégpedig valamiféle másfajta összeurópai alapon, s amelyben központi helyet kapna Oroszország. Holnap délután a kommunisták nagygyűlést tartanak az Óvárosi téren, majd felvonulás következik a belvároson át a cseh kormányhivatal épülete elé. Ugyancsak holnap várják Prágába az olasz radikálisok, a Ya Basta szervezet különvonatját. Az olaszok 2000 szeptemberében, a Világbank elleni prágai tüntetéseken a kemény magot alkották, s ha megérkeznek, bizonyára most sem fognak kezes bárányként viselkedni. A cseh ha-tárokon egyébként nagyon megszigorították az ellenőrzéseket; eddig már több száz külföldit nem engedtek be az országba. Számos helyen hosszú órákig kell várakozni a határon. Az idegenrendészet a beutazás megtagadását nem indokolja, s pontos adatokat sem közöl. A leghevesebb NATO-ellenes tüntetéseket csütörtökre, a csúcstalálkozó első napjára várják a hatóságok.

A korábbi NATO-csúcsokon – eltérően az Európai Unió vagy a Nemzetközi Valutaalap legmagasabb fórumaitól – még nem voltak globalizáció- vagy kapitalistaellenes megmozdulások. Most azonban a tiltakozási hullám a katonai szervezetet is elérte. Prága ezért izgalmas, sőt egyes vélemények szerint viharos napokra számíthat. A hatóságok 10-12 ezer tüntetővel számolnak, akik egy része külföldről érkezik a cseh metropolisba. A cseh anarchisták viszont a maguk részéről 5-6 ezer fiatal tüntetőről beszéltek eddig.

Mindenesetre Stanislav Gross belügyminiszter több mint 12 ezer rendőrt és néhány ezer katonát rendelt a fővárosba erre a hétre. A rendőrök és a katonák vasárnap óta folyamatosan érkeznek a fővárosba, s „csatasorba” állnak. A két évvel ezelőtti helyzethez képest most a felszerelésük és a kiképzésük is már jobb, s Jiří Kolář országos rendőrfőparancsnok egyértelműen leszögezte: a rendőrök most már nem fogják hagyni magukat „veretni” a tüntetőktől, hanem aktívak lesznek. „Ez azonban semmiképpen sem jelenti azt, hogy valamit mi provokálnánk ki” – hangsúlyozta a miniszter. Azt is kijelentette, hogyha nem sikerült biztosítani a rendet, vagy pedig a rendőrök megengedhetetlen erő-szakhoz folyamodnának, akkor ő távozik tisztségéből. Egyértelmű-en azt is világossá tette, hogy a rendőrök készek vízágyúk és könnygáz bevetésére, attól azonban nem kell tartani, hogy orosz mintára valamiféle mérgező gázt vetnének be. „Az ilyesmi határozottan kizárt” – hangsúlyozta a rendőrparancsnok is.

Gross úgy látja, hogy a hatóságoknak két fő veszélyforrással kell szembenézniük: az utcai zavargások és a terrorizmus fenyegetésével. A zavargásokról már volt szó. Ugyanakkor a miniszter azt sem zárja ki, a hatóságok felkészültségét látva, illetve a szigorú biztonsági intézkedések következtében a tüntetések végül is nyugodtabbak lesznek, mint ahogy azt szinte mindenki várja. „Ez lenne a legjobb” – mondta a miniszter.

Ami pedig a terrorista támadás veszélyének elhárítását illeti, ezen a téren a NATO, illetve az amerikaiak segítették ki a cseheket, mert Prága úgy vélte, hogy saját ereje ehhez nem elegendő. Prága és Washington megállapodása alapján november közepétől a hónap végéig a NATO amerikai vadászgépei ellenőrzik a cseh légteret, a határon pedig egy AWACS gép fog állandóan járőrözni. A cseh légtérben a hazai repülőgépek mellett állandóan legalább öt-hat amerikai F–16-os vadászgép fog cirkálni. Jaroslav Tvrdík védelmi miniszter azt is bejelentette, hogy a csúcs napjaira korszerű rakétarendszert telepítenek Prágába, felkészülve minden eshetőségre. A tanácskozás színhelyein mesterlövészek vannak elhelyezve, s úgy tudni, legalább két kommandó – egy cseh és egy amerikai – is bevetésre készen áll. A készültség nem véletlen, hiszen a NATO történetének eddigi legnagyobb, s első kelet-európai csúcstalálkozójáról van szó. A belügyminiszter szerint Prágának nincsenek olyan információi, hogy bármiféle terrorista akció fenyegetné a csúcstalálkozót, a mai feszült nemzetközi helyzetben azonban kizárni semmit sem lehet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?