Fotó: Vajda István / hydelight (Majka FB-oldaláról)
Majka dala mélyütés lehet a Fidesz számára
A Fideszre pusztító hatású lehet Majka viharosan terjedő kormánykritikus dala. Már több mint 6 milliószor nézték meg 5 nap alatt a YouTube-on Majka új, politikai utalásokkal teli dalának videóklipjét.
A Csurran, cseppen című dal klipje már áttörte a szubkultúra falát, nagyon jó időben jelent meg a videó, egy évvel korábban nem szólt volna ekkorát.
A sikere összefüggésben áll Magyar Péter és a Tisza párt megjelenésével – vélik az elemzők.
A dal a képzeletbeli, de a magyar viszonyokra igen emlékeztető Bindzsisztánban játszódik, amelynek korrupt miniszterelnökét a rapper alakítja, akinek vízébe egy Magyar Péterre emlékeztető pincér igazságszérumot csepegtet. Ennek hatására a politikus leleplezi magát és rendszerét.
Ragyogó az időzítése
Vasali Zoltán politológus szerint a rap műfaja mindig is elitellenes és politikai tartalmú volt, így nem meglepő, hogy Majka mostani dala is társadalmi és politikai áthallásokkal teli. A politológus szerint a dal időzítése nem véletlen, és összefüggésben lehet a politikai ellenzék erősödésével.
Síklaki István szociálpszichológus hozzátette: a gazdasági nehézségek és az ezekből fakadó kormánykritikák lehetnek a legfontosabb tényezők a Fidesz népszerűségének csökkenésében.
Nagy Attila Tibor politikai elemző elmondta, a Fidesz régóta törekszik a kultúra hegemóniájára. Majka klipje azonban jelentősen megkérdőjelezi a kormánypárt kulturális befolyását, különösen a fiatalabb generációk körében.
Megcélozza a választókat
Zsolt Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója szerint a Csurran, cseppen című dal már kilépett a szubkultúrából, és széles közönséget ért el.
Ez a nyilvánosság átalakulásának jele. Majka remekül időzített, és a Fidesznek valóban van oka az aggodalomra
– mondta a szakember.
A kormányoldal vehemensen reagált: voltak olyan próbálkozások, melyek szerint a klip valójában egy másik országról szól, ám Zsolt Péter szerint „aki egy kicsit is Magyarországon él, az minden elemében látja a hazai utalásokat.”
Ha Magyarországon is megtörténik, hogy az emberek már nem a repperről, hanem az általa megformált figuráról, „Bindzsisztán” vezetőjéről kezdenek el gondolkodni és beszélni, onnantól senkit nem fog érdekelni az a jobboldali karaktergyilkosági kísérlet, hogy egyébként Majka mennyi pénz keres.
A klip fő üzenete nem a pénzéhség, hanem az, hogy a hatalom által eltorzított emberek nagy mértékben lenézik a saját választóikat is. Majka rajongótábora feltételezhetően jelentős részben alacsonyabb státuszú rétegekből áll, (hiszen a repkultúra is alacsonyabb státuszú rétegekből indult el), és a Fidesz szavazóbázisának jelentős része is ugyanez a társadalmi réteg. Ha ez a réteg – akár a klip hatására – ráébred, hogy „a hatalom megaláz, abból gond lehet. A rep kultúra lényege ugyanis: lázadás a minket megalázó hatalommal szemben. Ha tömegek kezdik el azt érezni, hogy tovább nem hagyják magukat megalázni, az hatalmas vesztéséget jelenthet a Fidesznek, ám jelenleg még csak a folyamat elején tartunk” – magyarázta Zsolt Péter.
(Npsz, atv)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.