Pozíciócsere a pénz világában

<p>A ciprusi válság új fejezetet nyitott az eurózóna életében. A bankbetétek megadóztatásának ötlete nem csupán a helyiek ellenállását váltotta ki, sokan még nálunk is helytelenítik a lépést, annak ellenére, hogy a ciprusi hozzájárulás elutasítása esetén nekünk, többi uniós polgárnak is mélyebben kellett volna a zsebünkbe nyúlnunk.</p>

 

A ciprusi helyzet kiéleződése egyenes folyománya a görög krízisnek. Tulajdonképpen az is siker, hogy Nicosia egészen eddig ki tudott tartani. Persze az Európai Unión kívül számíthatott Oroszország segítségére is. Ciprus bedőlésének veszélye még annyiban hozott újat, hogy most először került válságba egy adóparadicsom, holott ezek a helyek éppen a biztonságukról híresültek el. A szigetország formális székhelye nagynevű szlovák gazdasági társaságoknak is, legalább 800 cég települt a szigetországba. A válság valóban komoly átrendeződéseket hoz magával. Mivel minden nemzeti költségvetés egyre szűkebb keretből gazdálkodik, megpróbál egyéb források után nézni. Amíg Közép- és Kelet-Európa pénzügyminiszterei inkább az adó- és járulékprés felsrófolásán gondolkoznak, addig Nyugaton, de elsősorban az Egyesült Államokban és Németországban az adóelkerülés mértékét szeretnék csökkenteni. Mostanság rájár a rúd az adóparadicsomokra is. Ciprus inkább csak a kelet-európai újgazdagok által kedvelt hely volt. Ma már a másik menedékhely, a svájci bankok patinája is megkopni látszik. Arról már korábban hallottunk, hogy a német adóhatóság jelentős összeget is hajlandó volt fizetni az adócsalók listájának megszerzéséért, illetve hogy az USA komoly jogi vitába keveredett néhány európai nagybankkal a tengerentúli ügyfelek betétje miatt. Svájcban természetesen szó sincs a kliensek kilétének felfedéséről, a betétek megcsapolásáról, de a betétek adóztatásáról már igen. Egy 25%-os átalányadó pedig már az Ausztriában elhelyezett titkos betéteket is terheli. De a bankcsődök immár a nagynevű privátbankok között is szedik áldozataikat, mint a 270 éves svájci Wegelin bankház. Az ok az amerikai adóhatóságnak fizetett 57,8 millió dolláros bírság. A ciprusi válság ismét a gyengéket gyengíti, és az erőseket erősíti. Mivel a Római Birodalom óta tudjuk, hogy a pénznek nincs szaga, így az úgynevezett piszkos pénzek iránt megmarad a kereslet. De Ciprus után a tőketulajdonosok most jóval óvatosabbak lesznek. Európában Ausztria, a skandináv országok, de leginkább Németország profitál a helyzetből, ám hosszabb távon a Távol-Kelet pénzügyi centrumai is erősödnek. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?