<p>Minden nap több hónapra elegendő témát termel Donald Trump. Még meg sem értettük az előző afférokat, hogy egyáltalán mennyire voltak súlyosak, és már nyakunkon még egy tucat.</p>
Pörög a Trump-show a Fehér Házban
A frissen kinevezett kommunikációs igazgatót, Scaramuccit tíz nap múltán leváltották. Igaz, a szűk két hét is elegendő volt Scaramuccinak arra, hogy kipiszkáljon két alapfigurát: Sean Spicer szóvivőt és Reince Priebus kabinetfőnököt. Előbbi már régóta az amerikai komikusok célpontja volt, hiszen Trumpot kellett védenie és össze-vissza beszélt, mert az elnök több esetben nem osztotta meg vele a taktikát. Priebus pedig a Republikánus Párt embere volt, aki talán némi összeköttetést jelentett Trump és az őt felkaroló párt között, bár ez a törvényhozás munkáján egyáltalán nem látszott.
Most bukott el másodszor a Kongresszusban az Obamacare reformja – vagyis az Affordable Care Act, az amerikai társadalombiztosítási rendszer kedvezményezetti körének visszaszűkítése, amelyet Trump a kampányban annyiszor megígért. Nemcsak ez volt csúnya ütközet a Washington két dombján egymással farkasszemet néző Fehér Ház és a Kongresszus közt, hanem az orosz szankciók ügye is. A törvényhozás ugyanis megszavazta az orosz szankciók további kiterjesztését, amelyet az elnök ugyan megvétózhatna, de már megígérte, hogy aláírja – és ezzel a saját hatáskörét szűkíti, hiszen a jövőben a képviselőkre lenne szüksége, ha a szankciókat enyhíteni szeretné.
Ez persze azért sem valószínű egyhamar, mert Putyin elnök egy tévéinterjúban jelentette be, hogy csak annyi amerikai diplomata maradhat náluk, amennyit az USA is enged az oroszoknak. Elindult a számháború, hol hány diplomata van – ennek szeptember elsejéig le kell futnia, akkor lép hatályba Putyin döntése. Nem olyan egyszerű kérdés ez, mivel a nagykövetségeknek és a konzulátusoknak rengeteg helyi alkalmazottja van, s hogy őket vajon hova fogják sorolni, az még nem egyértelmű. Eközben az alelnök, Michael Pence a balti államokban járva megerősítette, hogy az Egyesült Államok elkötelezett Európa védelmében, és a NATO megtartása mellett. Moszkva pedig egy óriási hadgyakorlatra, közel százezer katona mozgatására készül Fehéroroszországgal a nyugati határain.
Van jó hír is. A Fehér Ház körüli tumultust figyelő lapok, szakértők és párttagok némi megkönnyebbüléssel vették tudomásul, hogy Trump egy újabb katonát hozott be az adminisztrációba: John Kelly négycsillagos tábornok lépett Priebus helyébe a Fehér Ház meghatározó, kabinetvezetői pozíciójába. Kelly korábban a Nemzetbiztonsági Minisztériumot vezette (DHS), szolgált Irakban, egy fiát Afganisztánban veszítette el, ezt megelőzően a Déli Hadseregparancsnokság (US SouthCom) vezetője volt, amely egész Latin-Amerikáért felelős.
Kelly 24 órán belül elérte, hogy kirúgják a tíz nap alatt botrányt botrányra halmozó Scaramuccit. A 63 éves katona emellett azt is rögzítette, hogy nemcsak a Fehér Ház „sima” alkalmazottjai, hanem Donald Trump családtagjai, így például Ivanka Trump és Jared Kuschner is neki fognak jelenteni. Egy nemrégen megjelent beszámoló szerint pedig neki sikerült az elnököt lebeszélnie arról, hogy tényleg falat építsen az egész mexikói határra: ott ugyanis már óriási szakaszon húzódik fal, és az is biztos, hogy nem elsősorban az, hanem a katonai-határőrizeti együttműködés, a mexikói közbiztonság és a dél-amerikai migrációs nyomás határozzák meg az illegális bevándorlás mértékét.
És a legfrissebb hír, hogy Donald Trump kedvenc golfklubjában azt mondta klubtársainak, azért tölt olyan sok időt Washingtontól távol, mert a Fehér Ház egy igazi szemétdomb, ahonnan hétvégenként inkább elmenekül. Csakhogy azon a „szemétdombon” ő az eddigi legizgágább kakas.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.