Politika után a szakma

A politika megtette a magáét, jöhet a szakma – mondta a szombati bensőséges ünnepségen elhangzott köszöntőjében Albert Sándor kormánymeghatalmazott. ĺgy igaz, mégis fontosnak tartom a röpke visszapillantást, modellértéke miatt.

A politika megtette a magáét, jöhet a szakma – mondta a szombati bensőséges ünnepségen elhangzott köszöntőjében Albert Sándor kormánymeghatalmazott. ĺgy igaz, mégis fontosnak tartom a röpke visszapillantást, modellértéke miatt.

A szlovákiai magyar választópolgár szavazatával erős mandátumot adott a Magyar Koalíció Pártjának, amely jól sáfárkodott politikai erejével. Szlovák szövetségesek is kellettek a Selye János Egyetem megalapításához. Akadtak, akik csupán a kormánypárti programot és a politikai háttéralkukat tartották tiszteletben, ami manapság szintén nagy szó a pártcsatározásoktól zilált Szlovákiában.

Más szlovák honatyák – elsősorban az ő meggyőződésüket hangsúlyozta Komáromban Martin Fronc tárcavezető – úrrá lettek előítéleteiken és aggályoskodásaikon. Nem tántorította őket el az ellenzékiek kicsinyes gáncsoskodása, egyesek nacionalista hőbörgése sem. Képesek voltak európai módon dönteni. Most már valóban a szakma kezében a komáromi egyetem sorsa.

Az első feladat a kellő tudományos fokozattal rendelkező oktatói gárda létrehozása, hazai, magyarországi, esetleg más külföldi szaktekintélyek alkalmazásával. Stratégiai gondolkodás is szükségeltetik. Jelenleg ugyanis viszonylag sok helyen van magyar felsőfokú oktatás: három szlovák egyetemen, továbbá a magyarországi felsőoktatási intézmények kihelyezett részlegein. Elismerés illeti mindazokat, akik a rendszerváltás utáni lehetőségeket kihasználva és bizonyos szlovák körök rosszallása ellenére megteremtették a hazai magyar egyetemi szintű képzés intézményeit. Mostanság azonban a Selye János Egyetem megalakulásával új helyzet állt elő. Ezért kellene – nemzeti közösségünk jelenlegi és távlatos igényeit egyaránt figyelembe véve – mielőbb tudományos elemzés alapján újragondolni a hazai magyar felsőoktatási rendszerünket. S ebben a már működő intézmények helyét és jövőjét. Az elvárt tudományos színvonalat veszélyeztető, fölösleges párhuzamosságok megszüntetése érdekében is.

Csak így szavatolható, hogy a tovább működő intézmények végzősei képesek lesznek boldogulni az éles európai versengésben. S csak így válhat valóra a komáromi alapítók célja. Az, hogy a Selye János Egyetem tudományos programja és rangja alapján legyen ismert és elismert intézmény, amely meghatározó szerepet tölt be hazai magyarságunk szellemi építkezésében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?