Piros lámpát kapott a Népszabadság

Nem engedélyezte a Gazdasági Versenyhivatal versenytanácsa, hogy a Ringier-csoport megszerezze a Népszabadság Rt. feletti irányítást

Nem engedélyezte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa, hogy a Ringier-csoporthoz tartozó hollandiai Tabora B.V. megszerezze a Népszabadság Rt.

Nem engedélyezte a Gazdasági Versenyhivatal versenytanácsa, hogy a Ringier-csoport megszerezze a Népszabadság Rt. feletti irányítást

Nem engedélyezte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa, hogy a Ringier-csoporthoz tartozó hollandiai Tabora B.V. megszerezze a Népszabadság Rt. feletti irányítást; a csütörtökön kihirdetett döntés érdemben a GVH nem változtatta meg előzetes álláspontját.

Csalódottságának adott hangot a döntés kapcsán Papp Béla, a Ringier Kiadói Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette: az eljárás során számos szakmai érvet sorakoztattak fel a befektetés megengedhetősége mellett. A Ringier a határozat indokolásának ismeretében dönt a további jogi lépésekről.
Az indoklás lényege: a kérelmezett vásárlás megvalósulásával gazdasági erőfölénybe került volna a Ringier-csoport. Elhangzott az is: az eljárás során nem sikerült kimutatni a hátrányokat ellensúlyozó előnyt. A határozat ellen az érintettek a kézbesítéstől számított 30 napon belül felülvizsgálati kérelemmel élhetnek a Fővárosi Bíróságon.

Március elején jelentették be, hogy a Ringier Kiadói Kft. lett a Népszabadság Rt. többségi tulajdonosa; a tájékoztatás szerint a svájci médiavállalkozás tulajdonát képező Tabora B.V. a Népszabadság Rt. eddig birtokában lévő 49,9 százalékos tulajdonrésze mellé újabb 17,7 százalékot vett át a Bertelsmann AG/Gruner+Jahr AG-tól. Akkor közölték, a felek megindítják a szükséges versenyhivatali eljárást, felmerült ugyanis a kérdés: a Ringier, amely az országos terjesztésű napilappiac 49 százalékát birtokolta, nem kerül-e a vásárlással erőfölénybe. A svájci médiabirodalom tulajdonában van a hazai napilapok közül a Magyar Hírlap, a Blikk és a Nemzeti Sport is.

Az ügy előzménye, hogy 2001 novemberében a Ringier 49,9 százalékos részesedést szerzett a Népszabadságban a német Bertelsmanntól. A német vállalat azért kényszerült a napilapban birtokolt részvényei eladására, mert az RTL Klubban is tulajdonnal bírt, ez pedig ellentmond a Magyarországon hatályos médiatörvénynek. A jogszabály kimondja: aki országos terjesztésű napilapban befolyásoló részesedéssel rendelkezik, az országos műsorszolgáltatóban, műsorelosztóban nem szerezhet befolyásoló részesedést. Éppen ezért a Bertelsmannak meg kellett válnia valamelyik tulajdonától. A versenytanács szeptember 9-én kezdte meg az ügy tárgyalását. Néhány nappal korábban kiszivárgott, az áll a GVH vizsgálati jelentésében és előzetes álláspontjában: nem szerezhet többséget a Ringier Kft. a Népszabadságban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?