Pénznyelő sztrádák

Szlovákia jövőre bevezeti az autópálya-használati díj behajtásának elektronikus rendszerét a 3,5 tonnánál nehezebb kamionok számára, ami jelentős mértékben növeli majd a teherfuvarozók kiadásait. Európában jelenleg csak Németországban, Ausztriában és Svájcban működik ilyen rendszer.

Szlovákia jövőre bevezeti az autópálya-használati díj behajtásának elektronikus rendszerét a 3,5 tonnánál nehezebb kamionok számára, ami jelentős mértékben növeli majd a teherfuvarozók kiadásait. Európában jelenleg csak Németországban, Ausztriában és Svájcban működik ilyen rendszer. Az osztrákoknál egy, a kocsiba beszerelt kis doboz mikrohullámon kommunikál az út mentén kiépített adóvevőkkel. A német rendszer műholdas, GSM-alapú kommunikáción alapszik, ugyanakkor sokkal drágább, mint az osztrák.

A pozsonyi közlekedési minisztériumnak egyelőre fogalma sincs, melyik módszer mellett dönt, a háttérben azonban már megkezdődött a harc az elektronikai cégek között a lehető legjobb startpozícióért. Az államot és a cégeket egy dolog köti öszsze: a pénz. Míg az állam kis befektetéssel a lehető legtöbb pénzt szeretné kisajtolni a teherfuvarozókból, addig a nagy elektronikai cégek a lehető legnagyobb profitot szeretnék elérni a rendszer kiépítéséből.

A helyezkedés érdekében az elektronikai cégek közül máris megjelent az első önjelölt tanácsadó, a Siemens. Ez a Schild & Partner céggel dolgoztatott ki egy tanulmányt arról, hogy Szlovákia számára mi lenne a „legjobb” megoldás. A végeredmény egyáltalán nem meglepő. A Schild & Partner szerint ha csak az autópályákon és az első osztályú utakon kell majd fizetni, akkor Szlovákia számára nem éri meg bevezetni az elektronikus díjbeszedő rendszert, mivel túl kevés az autópályánk. Számunkra – legalábbis a Schild & Partner szerint – az lenne a legjobb, ha a kamionoknak az összes úton fizetniük kellene. ĺgy teljesíthetjük ugyanis az Európai Unió ajánlását, amely szerint az elektronikus díjbeszedő rendszer fenntartására fordított költségeknek nem szabad meghaladniuk a díjakból várható bevételek 15 százalékát. Nem meglepő az sem, hogy a Siemens által megrendelt elemzésben a német modell a nyerő.

Sokan persze azzal érvelhetnek, hogy ha a kamionok tönkreteszik az útjainkat, akkor azt fizessék is meg. Ők azonban megfeledkeznek arról, hogy a teherkocsik már most is többet fizetnek. A nagy többség pedig csak legyint, hogy őt ez nem érinti. Nekik arról nem szabadna megfeledkezniük, hogy a kamionokon a jövő évtől letesztelt rendszert néhány éven belül a személygépkocsik számára is kötelezővé teszik.

Egyelőre rejtély, hogy az állampolgárok zsebeinek kiforgatásában tapasztalt állam a nagy elektronikai cégekkel karöltve milyen meglepetést tartogat számunkra, egy azonban már most biztos: semmi jót.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?