Öt kihívás vár új francia kormányfőre

Dominique de Villepin új francia kormányfőnek öt fontos feladattal kell megbirkóznia, miután a francia választók elutasították a vasárnapi népszavazáson az európai alkotmányt.

Foglalkoztatás
A francia munkanélküliségi ráta 10,2 százalékos, több mint öt év óta a legmagasabb.

Dominique de Villepin új francia kormányfőnek öt fontos feladattal kell megbirkóznia, miután a francia választók elutasították a vasárnapi népszavazáson az európai alkotmányt.

Foglalkoztatás

A francia munkanélküliségi ráta 10,2 százalékos, több mint öt év óta a legmagasabb. A választók egyik legfőbb aggodalma a munkanélküliség. A vasárnapi népszavazáson nemmel voksolók csaknem fele egy közvélemény-kutatás szerint a még magasabb munkanélküliségtől érzett félelemmel indokolta a döntést.

Európai Unió

Az EU-alkotmányra kimondott francia „nem” válságot idézett elő a 25-tagú blokkban. Az alapító tag Franciaországnak be kell bizonyítani, hogy továbbra is előremozdító erő a közösségben, ugyanakkor figyelembe kell vennie a francia választóknak az unióval kapcsolatos aggodalmait. Jacques Chirac francia köztársasági elnök hétfőn megerősítette: Franciaország tovább dolgozik partnereivel az európai integráción.

Gazdasági növekedés

A francia gazdaság a vártnál kisebb mértékben, 0,2 százalékkal növekedett 2005. első negyedévében. A nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) májusi becslései szerint a francia gazdaságtól 1,4 százalékos növekedés várható, jóval kevesebb, mint a kormány által előre jelzett 2-2,5 százalék.

Deficit/kiadások

Franciaország ígéretet tett arra, hogy költségvetési deficitjét 2005-ben az EU által meghatározott kereten belülire, a bruttó hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alá szorítja. A kormány e célból tett takarékossági intézkedései hozzájárultak ahhoz az elégedetlenséghez, amely az EU-alkotmány elvetéséhez vezetett. A problémát fokozza, hogy Chirac 2002-es újraválasztási kampánya során megígérte: 2007-ig harmadára csökkenti a személyi jövedelemadókat, eddig azonban mindössze 10 százalékos adócsökkentés történt.

Reformok

Gazdasági szakemberek szerint a reformok képezik a francia gazdaság dinamizálásának kulcsát. De a kormány széles körű tüntetésekkel találta magát szembe, amikor enyhített a 35 órás munkahét szabályain, és ugyancsak nagyobb megmozdulások fogadták az állami nyugdíjrendszer felülvizsgálatát. Népszerűtlen továbbá a szakszervezetek szemében az olyan állami csoportok tervezett privatizációja, mint az EdF energiaipari óriáscég.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?