November végén hipermarketet nyitni nagy kasza, főleg kisvárosban, ahol az emberek nemcsak vásárolni járnak az ilyen helyekre, hanem kultúrprogram is a termékek végigfogdosása, a magazinok átlapozása.
Olcsó banánt akarunk!
A marketing-tankönyvek második fejezete a „meglepetéskeltés”: hogy mire megszokja a nép a Kánaánt, minden visszazökken a rendes kerékvágásba és árfekvésbe. Egyszer csak nyista olcsó banán. Mindenki az óráját nézi, mi van, fél nyolc elmúlt, mikor árazzák le a cuccokat?!
Nyolc óra, fél kilenc, mindjárt zár a markec, és a banán még mindig negyven fölött tetszeleg a pulton. Illetve dehogy a pulton, az rég üres. Hanem a bevásárlókocsik teli vannak banánnal, hosszú sorban parkolnak a mérlegek közelében. Az emberek pedig várnak, nem mérik le negyvenért. Nézelődnek, csevegnek, szidják a hideget, a kormányt, az árakat. Háromnegyed kilenc. Önök bizonyára nagyon várják a végét. Nos, csalódniuk kell, nem lesz sem happy end, sem „sad end”. Részben azért, mert szemtanúnk nem várta meg a zárást, részben pedig azért, mert úgyis mindegy, visszapakolták-e végül a banánt az emberek, vagy hazavitték teljes áron. A lényeg a kedves gesztus. Az üzletemberek ikszedik gesztusa a vevő felé. Mert az üzletemberek tudják, mit jelentett banánért sorban állni az átkosban, mekkora szimbolikus értéke volt ennek a gyümölcsnek. Banán egyenlő jólét, olcsó banán egyenlő boldogság. És lám, a dolog még ma is működik: a vevő porig alázkodik, ott ácsorog nagykabátban, és egyre kínosabban érzi magát. Lehet, hogy mégsem lesz ma boldog?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.