Olajozottan nő az olajár

Szinte már nem is számít újdonságnak, hogy a hordónkénti (159 liter) világpiaci olajárak a napokban újra 21 éves rekordot döntöttek. Lassan már az a hír, ha az ár – a korábban hallatlanul magasnak tartott – barrelenkénti 40 dollár körülire mérséklődik.

Szinte már nem is számít újdonságnak, hogy a hordónkénti (159 liter) világpiaci olajárak a napokban újra 21 éves rekordot döntöttek. Lassan már az a hír, ha az ár – a korábban hallatlanul magasnak tartott – barrelenkénti 40 dollár körülire mérséklődik. A világgazdaság vérének tartott fekete arany drágulásának oka több tényezőre vezethető vissza: a közel-keleti válságra, az amerikai olajtartalékok megcsappanására, Kína egyre növekvő importjára, esetleg spekulatív manőverekre. Az okok további keresése helyett tapintsunk a lényegre: ha az idén mintegy 27 százalékkal drágult kőolaj belátható időn belül nem lesz érezhetően olcsóbb, akkor fékeződik a világgazdaság növekedési üteme és felgyorsul az infláció. Mivel Szlovákia kis belső piacú, a külvilág felé kitárulkozó ország, ezért e két negatív hatás minket hatványozottan érintene. A probléma nem mondvacsinált, az Európai Unió pénzügyminiszterei kedden ez ügyben máris egyeztettek, s aggodalmukat fejezték ki az unió eleve lagymatag növekedési ütemének valószínűsíthető lefékeződése miatt. A súlyos helyzetet tapasztalva mától minden szem Bejrútra szegeződik, ahol a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC csúcstalálkozója kezdődik. A világ olajkivitelének 55 százalékát biztosító szervezet, ha eléggé elszánt, akkor a napi 23,5 millió hordóban megál-lapított kitermelését néhány millióval növelhetné, ami csillapíthatja a világ energiaínségét, s egyben leverné az árakat. Talán van erre remény, hiszen éppen az OPEC meghatározó tagja, Szaúd-Arábia jelentette be e héten, hogy kitermelését napi 800 ezer barrellel növeli, s így tesz az Egyesült Arab Emírségek is. A gazdasági szempontból ésszerű döntést azonban megtorpedózhatják az iszlám szélsőségesek. A hét végén az al-Kaida Szaúd-Arábiában véres merényletet követett el, ami arra utal, hogy a rettegett terrorszervezet célja már nemcsak az emberéletek tömeges kioltása, hanem a nyugati államok gazdaságának aláaknázása is. Ha Oszama bin Ladenék valóban ebbe az irányba mozdulnak el, akkor a kőolaj ára az 1973-ban és 1979-ben tapasztalt, s akkor általános válságot okozó magasságokba emelkedhet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?