Olajozott üzlet

<p>A Fico-kormány az ukrán&ndash;orosz konfliktust is saját önös érdekeire használja fel, becsapva még a választóit is.</p>

„Nőtt a stratégiai jelentősége a szlovák fővárost az osztrák Schwechattal összekötő kőolajvezetéknek, a munkálatokat ezért fel kell gyorsítani” – jelentette be a parlament gazdasági bizottságának szerdai ülésén Tomáš Malatinský gazdasági miniszter, arra hivatkozva, hogy ha leállna az Ukrajna felől érkező orosz kőolajszállítás, a nyersanyagot Szlovákia Ausztriából hozhatná be. Nos, akár meg is dicsérhetnénk a gazdasági minisztert, hogy az energiabiztonságunkért aggódik, az igazság azonban ennél jóval árnyaltabb.

A tárcavezető is elismeri, hogy a legoptimistább forgatókönyvek szerint is az osztrák hálózatra leghamarabb öt év múlva csatlakozhatnánk. Ráadásul a csatlakozást követően sem számíthatunk túl nagy változásra, hiszen a projektért felelős kormánybiztos szerint Ausztria felől évente legfeljebb 2,4 millió tonnányi olaj érkezhetne, miközben a Slovnaft olajfinomítónak 6 millió tonnára van szüksége. Ez ugyanakkor már az optimistább becslés, hiszen egy esetleges olajválság esetén az osztrákok elsősorban a saját igényeiket elégítenék ki, és csak a maradékot továbbítanák hozzánk. Az Ausztria felől érkező kőolaj miatt a Slovnaftnak is jelentős beruházásokra lenne szüksége, a pozsonyi finomítót ugyanis az orosz kőolaj feldolgozására tervezték. Már csak hab a tortán, hogy az Ausztriába irányuló vezetéket egy az egyben Pozsonyt átszelve építenék meg, amit a fővárosiak nagy része természetesen ellenez. Szlovákiának ugyanakkor már most is van egy alternatív vezetéke, amely elkerüli Ukrajnát: a horvátországi Krk szigetén levő Omisalj kikötőjétől vezetett Adria. Ezen keresztül Magyarország felől évente 3 millió tonnányi orosz kőolaj érkezhet Szlovákiába, amely ráadásul olcsóbb, mint a nyugati nyersanyag. Nemszabadna megfeledkeznünk arról sem, hogy az Adria modernizációját követően az említett mennyiségnek akár a duplájához is hozzájuthatna az ország.

Mindezek ellenére miért ragaszkodik a kormány foggal-körömmel a drágább osztrák vezetékhez? A válasz egyszerű: valakik mégis nyernének a projekten. A legnagyobb nyertes persze Ausztria lehetne, hiszen ha az oroszok mégsem állítják le a szállításokat Ukrajnán keresztül, nyugati szomszédunk évente akár 5 millió tonnányi olcsóbb orosz olajhoz juthat hozzá. Ennek köszönhetően a szlovák Transpetrol állami olajszállító vállalat is növelheti a bevételeit, vagyis a kormánynak nagyobb összeg állna rendelkezésére a pénzszóráshoz.

A Fico-kabinet számára azonban ennél is fontosabb, hogy a projekttel a kormánypárthoz közel álló vállalkozóknak is kedvezhetne, újabb zsíros megrendelésekhez juttatva őket. Márpedig Robert Fico pártjának ki kell elégítenie ez utóbbiak pénzéhségét, ha azt akarja, hogy a következő választásokon is őt támogassák.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?