Nyugdíjról nyíltan és őszintén

<p>Magyarország újra felhívta magára a figyelmet. A Fidesz–KDNP kormány gazdasági elképzelései már korábban is vitákat váltottak ki, de a most bejelentett terv, mely szerint államosítanák a II. nyugdíjpillért, méghozzá úgy, hogy a mellette kitartókat kizárják az állami pillérből, komoly kritikát kapott egyebek közt a tegnapi leminősítés formájában.</p>

A korábbi gazdaságpolitikai ötletek között több is ellentmondásos volt, ez azonban, ha a tervezett formában valósul meg, már igazságtalan, sőt, törvénytelen is. A tőkefedezeti rendszerben maradókat ilyen módon még a Fico-kormány sem merte büntetni. Mivel a módosítás igen szigorú, talán nem is lesz belőle semmi, ezért most még nem kellene a következményeit elemezni. Az azonban mindenképpen elszomorító, hogy az ötlet egyáltalán felmerülhetett.

A terv azonban rámutat a közép-európai nyugdíjreform problémáira. Az igazi kockázat valójában nem a tőkepiaci ingadozás. Ahogy a tőzsdék esnek, ugyanúgy emelkednek is. Ez legfeljebb csak indok a II. pillér ellen, amit mind Robert Fico, mind Orbán Viktor felhasznált. A megtakarításokra az igazi veszély az állam oldaláról leselkedik. A hónapról hónapra gyűlő tízmillió eurókra hamar szemet vetnek az állandóan szűkölködő költségvetések, ingerelnek a II. pillér folytonos megnyitására. A magánnyugdíjpénztárak akkor igazán hatékonyak, ha évtizedeken keresztül változatlan módon működhetnek, ha nem piszkálnának beléjük választási ciklusonként. Ezért válik ugyanis a leendő nyugdíj nagysága kiszámíthatatlanná, bizonytalanná.

Ha az államkincstár oldaláról nézzük a nyugdíjreformot, a kép árnyaltabb. Úgy, ahogy azt vidékünkön végrehajtották, Nyugat-Európában nem alkalmazzák. Itt az államok igen nagyvonalúan lemondtak a nyugdíjbefizetések jelentős százalékáról, és azt a lakosságnál hagyták oly módon, hogy a pénz kezelésének a hasznát is magáncégeknek adták. Ha csak arra gondolunk, hogy Szlovákiában milyen hatalmas vita előzte meg az áfa csupán egy százalékpontos emelését, bizony nehezen érthető, hogy a nyugdíjbiztosítás felét, 9%-át viszont átengedték. Igaz, ennek később komoly haszna lenne, de csak évtizedek múlva. Az államnak ellenben most kell havonta átutalnia a nyugdíjakat. Ha van belső forrás, akkor abból, ha nincs, akkor kölcsönből.

A nyugati kritika a szlovák, magyar vagy lengyel tervekre nem teljesen igazságos. Ott a nyugdíjproblémát további megtakarítási formák kialakításával, nem pedig az állami bevételek megcsapolásával reformálják meg, de az unió sem ismeri el a kivételként az ebből adódó pluszkiadásokat. A nyugat-európai országok lakosságának a reformhajlandóságáról pedig sokat árulnak el az aktuális megszorítások ellen szervezett ír vagy francia megmozdulások. (Horulák Zsolt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?