Nyolcvanegy

<p>Valószínűleg magas szorzóval kínálnák a fogadóirodák azt, hogy a parlament nem fogadja el a kormányprogramot. A (mindenkori) kormány célja az adott körülmények között elérhető legnagyobb stabilitás, de legalább 76 voks. A furcsa koalíciós szövetségnek 81 képviselője van.&nbsp;</p>

Ez messze nem az, mint az előző megbízatási időszak „83 Kolesíkje”, az ötemberes tartalékkal bíró csapatot négy párt dobta össze, miközben a rendszerváltás óta először fordul elő, hogy egy megalakuló kormány koalíciós pártjának nincs parlamenti frakciója, de ez csak apró szépséghiba, ha „darabra” egyébként megvannak. A titkolnivalóan érdekes dolgokat nem tartalmazó koalíciós szerződés munkaszervezési kérdésekkel kapcsolatos harmadik fejezetének nyolcadik pontja tiltja az ellenzékkel való közös manőverezést. A kormányprogram megszavazásánál ez egyébként sem jöhet szóba, így különösebb vizionárius képességre nincs szükség ahhoz, hogy a kormányprogram megszavazását készpénznek vegyük. Ezzel lezárul a huszonnyolcadik napja hivatalban levő kormány életének egy fontos szakasza. 

A hetvenoldalas kormányprogram tettvágytól duzzadó, homályosan ambiciózus dokumentum. Ha annyi tízesem lenne, ahányszor előfordul benne az előkészíti, megteremti a feltételeit és ezek szinonimái, az év hátralevő részére a tankolás meg lenne oldva... De így, huszonnyolc nap távlatából még akár megvalósíthatónak is tekinthető, a kérdés, hogy a homály fog-e eluralkodni az ambíció felett, vagy fordítva, mert az ilyen dokumentumok esetében hatványozottan igaz, hogy az ördög a részletekben lakik.

A törvényalkotási mechanizmusok tekintetében viszonylag szigorúnak mondható koalíciós szerződés konszenzuális alapokra helyezi a döntéshozatalt, így az egyetlen minisztériummal bíró Sieťnek – elméletileg(!) – ugyanolyan súlya lehet bizonyos politikai döntések meghozatalában, vagy éppen meg nem hozatala során, mint a legerősebb kormánypártnak. 

Ez a konstelláció még akár kedvezhet is a kisebbségi kérdéseket egyedül képviselő Hídnak. Most még minden olyan képlékenynek tűnik. 

Egy valami viszont nem képlékeny: a koalíció meghatározó eleme, a Smer. A pártot pedig már nagyon jól ismerjük. S miként az egyeduralkodó baloldali párt hatalma folytatólagos, úgy ívelnek át kormányzati ciklusokon a botrányai is. Az egyre nagyobb hullámokat vető Bašternák-ügy akár látlelete is lehetne a gazdasági háttérszereplők, az államigazgatás, és a csak papíron független vizsgálati szervek szerencsétlen „együttműködésének”. A koalíciós pártok vezetői pedig egyelőre nem túl hangosak a számonkérés terén. Az elkövetkező négy(?) év kormányzása kinézhet úgy is, hogy az államigazgatás minden szintjén meghatározó Smer tovább folytatja a saját stiklijeit, a másik három partner kínos mosolyától kísérve, akik ezt, saját érdekeik megvalósíthatóságát szem előtt tartva, elnézik neki. Vagy akár a körmére is nézhetnek, de annak a „konszenzuskeresés” láthatja kárát. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?