Nyelvében él az unió

<p>Szeretnék tudni, milyen nyelvet a érdemes tanulni mostanában? Olyat, amelyet kevesen beszélnek errefelé.</p>

A legnagyobb munkahelykereső internetes portálon több hete virít egy hirdetés, egy multicég svédül beszélő szlovák állampolgárt keres ügyintézői, üzleti levelezői állásra, 1700 eurós belépő fizetéssel. Kis kérdezősködés árán kiderítettem, hogy aki tud angolul és/vagy németül, két-három év alatt megtanulhatja ezt az északi germán típusú nyelvet, és aztán sikerrel pályázhat erre az álommunkahelyre. Egy másik hirdetésben olaszul beszélő sofőröket kerestek, nyilván ilyenekből sem üldögél túl sok a munkahivatalok folyosóin. Bennfentesek tudni vélik, hogy a kínaiul beszélő lelkes pályakezdőké a jövő, legalábbis az üzleti szférában, Kína ugyanis igazi nagyhatalommá fejlődött.

Mindez akkor jutott eszembe, amikor a minap meghallgattam egy beszélgetést a pozsonyi Magyar Intézetben. Az eszmecsere címe valami olyasmi volt, hogy Mire jó az unió?, azaz miért éri meg nekünk az európai uniós tagság. Tizennyolc érdeklődő gyűlt össze a teremben, ki-ki döntse el, hogy ez sok vagy kevés a téma fontosságához mérten. A két magyarországi újságíró vendég inkább kiegészítette egymást, mintsem nagyokat veszekedett volna. Pedig számítottam némi vitára, mivel az egyik a Heti Választ, a másik pedig a 444 című internetes portált képviselte. Azt a bizonyos szöget szerintem a Heti Választól Stumpf András találta a fején, aki kijelentette, hogy az EU nem lehet egységes entitás, már csak azért sem, mert nincs egy közös nyelv, amelyet minden uniós polgár megért. Bagatell dolognak tűnik, mégis van benne ráció, hiszen míg Barack Obama beszédét nagyjából azért minden szavazópolgár megérti, Barroso beszédével már más a helyzet. Jelenleg egyértelműnek tűnik, hogy az angol lehetne a közös nyelv. Ha szeptembertől minden uniós országban kötelezően tanítanák ezt a nyelvet, húsz év múlva nem lenne probléma megérteni egymást az EU-n belül. De mivel az uniós döntéshozó szervek malmai meglehetősen lassan őrölnek, erre nincs reális esély. Mire ugyanis megszavaztatnák, jóváhagyatnák, elfogadnák és törvénybe iktatnák a hivatalos nyelvet, évek telnének el. Még akkor is, ha a németek és a franciák nem ellenkeznének…
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?