Lesz gáz akkor is, ha az ukránok elzárják a gázcsapokat, a gázáremelkedést azonban nem ez okozza

Robert Fico-Denisz Smihal

A szlovák és az ukrán kormány hétfői közös tanácskozása után jelentette be Denisz Smihal ukrán kormányfő, hogy nem hosszabbítják meg az Oroszországgal meglévő szerződésüket a földgáztranzitról, így januártól a Barátság földgázvezetéken nem érkezik Szlovákiába orosz gáz. Az ország földgázellátása azonban megoldható más forrásból és más útvonalon is, és emiatt nem kellene drágulnia a földgáznak. Más kérdés, hogy jövőre nő az áfa és várhatóan sokak számára megszűnik az állami gázártámogatás is, ezért a földgáz ára biztosan emelkedni fog. Az árkompenzációról a kormány néhány héten belül dönthet. 

Nem kell gázhiánytól tartani, ha Ukrajna januárban elzárja a Barátság földgázvezetéket, és azon keresztül nem jön több földgáz Szlovákiába. Ebben egyetértenek a gazdasági minisztérium és az ellenzék képviselői is. „A diverzifikáció keretében több intézkedés történt, Szlovákia minden szomszédjával rendelkezik kétirányú földgázvezetékkel van összekapcsolva, vagyis minden irányból biztosítani lehet a földgázszállítást az országba” – tájékoztatta a gazdasági minisztérium az Új Szót.  

Az ukránok elsődleges célja az orosz földgáz blokkolásával az orosz büdzsé bevételeinek csökkentése. 

Stratégiai célunk az orosz infrastruktúra szankcionálása, és ezáltal a Kreml lehetőségeinek csökkentése a háború finanszírozására

 – jelentette ki az ukrán-szlovák kormányülés után Denisz Smihal ukrán miniszterelnök. Azt szeretnék elérni, hogy a lehető legtöbb állam váljon le az orosz energiahordozókról, így a földgázról is. 

Mi értjük, hogy néhány ország számára ez égető kérdés, de számolunk a szállítások fokozatos diverzifikációjával

– mondta Smihal. 

A találkozó után Robert Fico szlovák kormányfő sem tiltakozott az ukrán bejelentés ellen, csak annyit mondott, hogy Szlovákiának és Ukrajnának is érdeke az ukrán szállítási kapacitás további kihasználása, mind a földgáz, mind a kőolaj esetében. 

A földgáztározók tele vannak 

A földgázbeszerzés egyébként az egyes gázszolgáltatók feladata, amelyek közül a legnagyobb az állami Szlovák Gázművek (SPP). A minisztérium szerint a ZSE csoportba tartozó gázszolgáltatók, a ZSE Energia és a Kelet-Szlovákiai Energetika szintén megállapodott cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéséről az Orlen Grouppal. 

2025-től érkezik majd földgáz a lengyel-szlovák földgázvezetéken is, és 2024 februárjától növelték a kapacitását a szlovák-magyar vezeték kapacitását is

 – magyarázta a minisztérium. 

Az SPP is diverzifikálta portfólióját, szerződése van nagy földgázszállítókkal, mint a BP, az Exxon Mobil, a Shell, az RWE és az ENI. Emellett tele vannak a tározók is. „A tavalyi meleg tél hatása is, hogy a földalatti gáztározók jelenleg csaknem 100 százalékig tele vannak, és az előrejelzések szerint tele lesznek még januárban is. 

Hamarosan azeri gáz is jöhet Szlovákiába 

Magyarországon keresztül azerbajdzsáni gáz is érkezhet Szlovákiába, erről tárgyalt legalábbis Denisa Saková gazdasági miniszter kétszer is Bakuban: áprilisban és szeptemberben is találkozott Mikail Dzsabbarov azeri energiaügyi miniszterrel. A gazdasági minisztérium szerint a Solidarity Ring (STRING) hálózaton érkezhetne a földgáz Szlovákiába. A minisztérium szerint azonban az orosz gáz ennek ellenére sem lesz teljesen kiváltható. 

Denisa Saková és Mikhail Dzsabbarov

PS: az orosz gázról már régen le kellett volna válni 

Az ellenzék szerint a kormánynak már régen fel kellett volna készülnie erre a helyzetre, mert Denisz Smihal bejelentése nem a semmiből érkezett. 

Ukrajna már régen jelezte, hogy a szerződést nem hosszabbítja meg. A kormány most nem siránkozhat, hogy nem készültünk fel erre a helyzetre 

– véli Ivan Štefunko, a Progresszív Szlovákia (PS) alelnöke. A teljes diverzifikációt szerinte már régen meg kellett volna valósítani, hiszen Oroszország már 2006-ban és 2009-ben is bebizonyította, hogy a gázellátást politikai fegyverként használja. Azt Štefunko is elismeri, hogy a jelenlegi gázhelyzet nem nyugtalanító. „A gáztározók szinte teljesen tele vannak, a következő fűtési szezonban nem kellene, hogy gondjaink legyenek” – véli a PS alelnöke. 

Nem tart attól sem, hogy a gáz ára az ukrán lépés miatt komolyabban emelkedne. „A gáz ára a sebezhető fogyasztók számára az európai tőzsdei áraktól függ, az európai országok többsége azonban már levágta magát az orosz gázról” – magyarázta Štefunko, hogy miért nem kellene befolyásolnia a gázárat a Barátság gázvezeték elzárásának.

Hirman: a gáz árát nem befolyásolja az ukrán döntés 

Az ukrán kormány döntése biztosan nem veszélyezteti Szlovákia eneriaellátását, véli Karel Hirman, a Demokraták párt energiaügyi szakértője, korábbi gazdasági miniszter. Szerinte az SPP-nek, amely a szlovák gázpiac 64 százalékát ellenőrzi van elég szerződött kapacitása. 

Ezek a szerződések teljes mértékben lefedik a Gazprom esetleges kiesését

 – válaszolta az Új Szó-nak Hirman. A többi gázszolgáltatónak is van elég szerződött kapacitása Hirman szerint. 

Az oroszföldgáz-szállítások leállása szerinte sem okoz majd áremelkedést. „A gáz ára – bármilyen beszállítótól – a gáz tőzsdei árától függ. A szolgáltató menedzsmentjének ügyességén múlik, hogy milyen kedvezményes feltételekben tud megállapodni” – állítja Hirman. 

A lakossági gázár biztosan emelkedni fog januártól 

A földgáz lakossági árát sokkal jobban befolyásolja az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) várható döntése. A szeptemberi bejelentésük szerint januártól komoly áremelkedés vár a lakosságra, de ennek nincs köze az ukrán kormány döntéséhez. A pontos árlistát csak november végén, december elején hozza majd nyilvánosságra az ÚRSO, de már most is látszik az áremelkedés mértéke.

Annak a háztartásnak, amely fűt is a gázzal, akár évi 450 eurós áremelkedéssel is számolnia kell. 

Hirman szerint az ÚRSO a 2023 októbere és 2024 szeptembere közötti gázár alapján határozza meg a lakossági gáz árát, vagyis arra nincs hatással, ha januártól leáll az orosz gáz behozatala. 

Kapcsolódó cikkünk

Lesz kompenzáció, de várhatóan nem mindenkinek 

A tényleges áremelkedés azonban még attól is függ, hogy a kormány milyen árkompenzációt készít elő, és ez kire fog vonatkozni. 

Robert Fico miniszterelnök legutóbb arról beszélt, hogy a jelenleg érvényes, mindenkire egyformán vonatkozó kompenzációt az állam nem engedheti meg magának, csak a „rászorulóknak” fog segíteni. 

A kérdés az, hogy kik tartoznak majd a „rászorulók” körébe, és ők milyen kompenzációra lesznek jogosultak. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?