<p>A szlovák koalíciós válság remek példa arra, hogy a politikus olyan ember, aki nehezen tudja időzíteni a nyaralását. Hiába áll le a nyári hónapokra az igazságszolgáltatás számos országban és rendelnek el nyári törvényhozási szünetet, a kormányzat és a világpolitika dolgai megállíthatatlanul zakatolnak tovább, ezzel munkát biztosítva azoknak a politikusoknak, akik meg akarják tartani a széküket.</p>
Nyaralhat-e egy politikus?
Eleve ez a „nyári szünet” koncepció egy régi, a mezőgazdasághoz kötött társadalmi berendezkedésben gyökerező szemlélet. Hogy az országgyűlésről az urak hazatérhessenek birtokaikra földet műveltetni. Ez ma már nem életszerű, még akkor sem, ha számos politikusnak időközben komoly földbirtokai keletkeztek... (és nem fordítva, ahogy korábban, amikor a földbirtokosokból lettek elszámoltatható politikusok. Pedig a koncepció ebben az irányban is érdekes, vagyis a gazdasági befolyással rendelkező emberek politikai hatalommal való felruházása a transzparenciát segítheti.)
A modern időkben viszont sokszor kifejezetten belekalkulálják az ünnepeket a konfliktusokba. A jom kippuri háború Izrael ellen 1973-ban a zsidó ünnepen indult, vagy például az orosz gázcsapelzárást és a kijevi erőmű elleni kibertámadásokat legutóbb a karácsonyi ünnepekre időzítették.
Hogy egy miniszterelnök csak úgy „elmenjen nyaralni”, elég ritka. Atomhatalmaknál még kevésbé jöhet szóba, ahol az ország feje egyben a haderő parancsnoka is. Távozása után Obama azt mondta, az egyik nagy megkönnyebbülés az volt, hogy végre nyaralhat. A Trump körüli sokadik konfliktus most azért alakult ki, mert több mint tíz napra el akar menni pihenni.
A magyar belpolitikában legutóbb egy síelésre induló oligarcha ellen indult teljes pályás letámadás. Klasszikus műfaj a távol levő elleni offenzíva. A nyaraló török elnökkel szemben kíséreltek meg puccsot tavaly, egy luxusszállodából kellett visszajutnia Ankarába, és az egyik legaggasztóbb dolog az volt számára, hogy útközben kilövik-e a gépét...
Tehát a pihenés, kikapcsolódás olyan dolog, amit igazán komoly pozícióban lévő politikus már csak órákba bontva tervezhet be, hogy napokra eltűnjön, az valódi luxus. Gondoljunk csak vissza, micsoda találgatáscunami indult, amikor Putyint pár napig nem lehetett hivatalos eseményen látni.
A nyaralás már igazi bizalmi dolog a politikusnál, meg kell bíznia embereiben, tudnia kell, hogy nem Brutusok veszik körül.
De ez sem mindig egyszerű, hiszen aki Brutusként jutott hatalomra, azt alighanem sok kis Brutus veszi körül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.